Anne baba reddi olan ve olmayan üniversite öğrencilerinde yakın ilişkilerle ilgili psikolojik eğilimler ve aldatma eğilimleri arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comperative investigation of the relationship between psychological trends on close relations and infidelity tendencies in university students who have parent disclaimer and who do not have
- Tez No: 643258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR OKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde anne baba reddi, yakın ilişkilerle ilgili psikolojik eğilimler ve aldatma eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Metod: Örneklem grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde eğitim görmekte olan psikolojik görüşme ve değerlendirmelere uyum sağlayabilecek, araştırmaya gönüllü katılmış 300 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Sosyodemografik verileri ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyodemografik bilgi Formu, ebeveyn reddini ölçmek için Anne Baba Kabul Red Ölçeği, aldatma eğilimini ölçmek için Aldatma Eğilim Ölçeği ve yakın ilişkilerdeki psikolojik eğilimleri ölçmek için Çok Boyutlu İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma yapılırken veriler, sayısal olarak bilgisayara aktarılmış ve Sosyal Bilimler İçinİstatistik Paket Programı (Statistical PackageforSocialSciences-SPSS 25.0) programıyla istatistiksel analizi elde edilmiştir. Bulgular: Anne Reddi Değişkeni ile Çok Boyutlu İlişki Doyumu Ölçeği ve Alt boyut puanları arasında İlişki İzlenimi ayarlama alt boyutu hariç, tüm alt boyutlarda anlamlı ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of thisstudy is to investigate the relationship between parents' rejection, psychological tendencies in close relationships and infidelity tendencies. Method: The sample group consisted of 300 university students who voluntarily participated in the research, who could adapt to the psychological interviews and evaluations studying in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The Sociodemographic Information Form developed by the researcher to measure sociodemographic data, Parenta lAcceptance Rejection Scale to measureparentalrejection, Infidelity tendency Scale to measure infidelity tendency, and Multidimensional Relationship Satisfaction Scale to measurepsychologicaltendencies in close relationships. During the study, the data were transferred to the computernumerically and statistical analysis was obtained with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS 25.0) program.