Yeni kapitalizm ve Türkiye'de tarım sektörünün dönüşümü
New capitalism and the transformation of agriculture sector in Turkey
  1. Tez No: 643288
  2. Yazar: ŞERİFE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN MEÇİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
1980'ler dünyada kapitalizmin yeni bir evreye girdiğine işaret eden yeni bir döneme karşılık gelmektedir. Neo-liberalizm ya da küreselleşme gibi kavramlarla adlandırılan bu yeni durum, uluslararası kuruluşlar aracılığıyla bütün dünyayı etkisi altına almış, özellikle de kapitalist sisteme dâhil olmamış azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu sisteme neo-liberal politika önerileriyle dâhil edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de de 1980 yılından itibaren neo-liberal politikalar uygulanmaya başlanmış ve sosyoekonomik açıdan önemi yüksek olan tarım sektörü bir dönüşüm içerisine girmiştir. Bu çalışmanın amacı bu değişim ve dönüşüm sürecini tarihsel bağlam içerisinde incelemek, Türkiye'de tarım sektörünün dönüşümünü irdelemektir.
Özet (Çeviri)
The 1980s are a new era that indicates that capitalism has entered a new phase in the world. This new situation, which is named with concepts such as neo-liberalism or globalization, has influenced the whole world through international organizations, and especially underdeveloped and developing countries that were not included in the capitalist system were tried to be included in this system with neo-liberal policy proposals. In Turkey, since 1980, it has been implemented neo-liberal policies and the agricultural sector with high importance socioeconomically has entered into a conversion. The aim of this study is to examine the process of transformation and change in this historical context, to examine the transformation of the agricultural sector in Turkey.