Mekkî sûrelerde yakın geleceğe yapılan atıflar
Referencens made to near future in the Mekki surahs
- Tez No: 643301
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez Mekkî sûrelerde yer alan ve yakın geleceğe (Medine Devrine) yönelik atıf yapan ayetleri ele almaktadır. Ayetlerin konusu ve nüzul sebepleriyle birlikte atıfların gramatik izahı yapılarak, işaret edilen hususların açıklığa kavuşturulması amaçlanmaktadır. Buradan hareketle Mekke döneminde nazil olan sûreler tespit edilerek ayetlerde yakın geleceğe yapılan atıflar nüzul sırasına göre ele alınacaktır. Bununla birlikte ayetlerde hangi konulara ve olaylara işaret edildiğine dikkat çekilerek buradaki hikmetlere değinilecektir. Ayrıca, Mekke döneminde nazil olan sûrelerin muhtevalarına ve atıf yapılan ayetlerde bulunan konulara işaret edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with available in the Mekki surahs and referred to the future (Medina Period). It is aimed to clarify the issues referred by making grammatical explanations of the refers with the verses' subject and reason of transmission. Starting from this point of view, the refers made to near future in the verses will be discussed in order for transmission by the determination of the verses transmitted during the Mecca Period. However, it will be emphasized which subjects and events are mentioned in the verses and the wisdom in these places will be addressed. Also, the contents of the surahs that were transmitted during the Mecca Period and the subjects in the verses referred to will be indicated.