OECD ülkelerinde güvenceli esneklik uygulamaları: Karşılaştırmalı panel veri analizi
Flexicurity applications in oecd countries: Comparative panel data analysis
- Tez No: 643308
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, modern işgücü piyasalarında gelişen teknoloji ve esnekleşme gibi süreçler nedeniyle beklenen değişimleri Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'ne (OECD) üye ülkeler için kümeleme analizi ve panel veri analizi ile incelemektedir. Avrupa Komisyonu tarafından işgücü piyasalarında güvenceli esneklik politikalarının başarılarını izlemede kullanılan göstergeler çerçevesinde OECD ülkeleri kümelenmiş ve altı farklı güvenceli esneklik modeli tespit edilmiştir: yüksek pozitif esnek-düşük veya orta seviye pozitif güvence, negatif esnek-düşük veya orta seviye güvence, pozitif esnek-orta veya yüksek güvence, orta veya yüksek negatif esnek-düşük negatif veya pozitif güvence, düşük veya orta seviye pozitif esnek-düşük veya orta seviye negatif güvence ve orta seviye pozitif esnek-yüksek seviye negatif güvence. 2008-2017 döneminde 35 OECD ülkesinin güvenceli esneklik göstergelerinde yaşanan değişimlerin işgücü piyasası göstergeleri üzerindeki etkileri panel veri analizi modelleri ile tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre, istihdamın korunmasına yönelik koruyucu mevzuatın katı olduğu ülkelerde işsizlik oranlarının yüksek seyrettiği söylenebilir. İşgücünü koruyucu mevzuat uygulamalarının nispeten daha esnek olması, hayat boyu öğrenmeye ve aktif işgücü piyasası politikalarına yapılan harcamamaların artması istihdam oranlarında artışı destekleyen unsurlar olarak öne çıkmıştır. Yüksek refah seviyesine ulaşan ülkeler güçlü sosyal güvenlik sistemi çatısı altında bireyleri koruma altına almaktadır. Kısmi süreli istihdam ve geçici süreli istihdam biçimlerinin kullanıldığı ülkelerde güvenceli esneklik politikalarının daha etkin yürütülebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the changes experienced by modern labor markets due to processes such as developing technology and flexibility today with cluster analysis and panel data analysis for the member countries of the Organization for Economic Development and Cooperation (OECD).Within the framework of the indicators used by the European Commission to monitor the success of flexicurity policies in labor markets, OECD countries have been clustered and six different flexicurity models have been identified: high positive flexible-low or medium level positive security, negative flexible-low or medium level security, positive flexible-medium or high security, medium or high negative flexible-low negative or positive security, low or medium positive flexible-low or medium level negative security; and medium positive flexible-high level negative security. The changes in the labor market indicators due to change of flexicurity indicators of 35 OECD countries in the 2008-2017 period were estimated with panel data analysis models. According to the estimation results, it can be said that the unemployment rates are high in countries where the protective legislation for employment is strict. The relatively flexible implementation of labor force protection practises, increased spending on lifelong learning and active labor market policies stand out as factors that support the increase in employment rates. Countries with a high level of welfare protect individuals under the roof of a strong social security system. It has been observed that these countries where part-time employment and temporary employment forms are used, flexicuritiy policies can be implemented more effectively.