Dijital bağımlılık: Doğu Karadeniz bölgesi'ndeki turizm fakültelerinde bir araştırma
Digital addiction: A research of tourism faculties in the Eastern Black Sea region
- Tez No: 643309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETKİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Teknolojik gelişmelerin artması insan yaşamında birçok yeniliğe kapı açmaktadır. Geçmişe göre artık işlerin daha kolay halledilmesi, yapay zeka teknolojisi, bilgiye anında ulaşılabilmesi, sağlık sorunlarının mücadelesinde ilerlemelerinin görülmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Öte yandan bu yararlarının yanında hayatımıza bazı olumsuz sonuçları beraberinde getirdiği gibi aşırı kullanım sonucunda da dijital bağımlılık sorununu ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada özellikle genç yaş gruplarında görülen dijital bağımlılığı azaltmak veya insanlarda farkındalık oluşturmak amacıyla son yıllarda trend haline gelen dijital diyet (detoks) kavramı öneri olarak sunulmuştur. Bu araştırmada Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki turizm fakültesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerini ortaya koymak ve bu bağlamda cinsiyet, üniversite, sınıf düzeyi ve internet kullanım süreleri gibi bağımsız değişkenlerinin öğrencilerin dijital bağımlılık boyutlarında anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığını incelenmiştir. Bu amaç için 258 katılımcıyla, Kesici ve Tunç (2018) tarafından geliştirilen“Dijital Bağımlılık Ölçeği”ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Önce ölçeğin normalliği test edilmiş daha sonra güvenilirlik analizi yapılmıştır. Güvenilirlik testlerinde ise Cronbach Alpha değerleri esas alınmıştır. Söz konusu farklılıkları test etmek üzere t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği açımlayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Çalışma bulgularına göre araştırmaya katılan öğrencilerden 81'i dijital bağımlı olduğu ortaya çıkmaktadır. Çalışmada son olarak elde edilen bulgular doğrultusunda, turizm fakültesi öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerine bakarak dijital diyet uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu anlatan önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increase in technological developments opens up many innovations in human life. Handling things more easily compared to the past, artificial intelligence technology, instant access to information, and progress in the struggle against health problems can be examples of these developments. On the other hand, besides these benefits, it has some negative consequences for our lives as well as revealing the problem of digital addiction as a result of excessive use. In the study, in order to reduce the digital addiction especially in younger age groups or to raise awareness in people, the tourism potential of digital diet (detox) concept, which has become a trend in recent years, has also been examined. In this study, the objective is to reveal the levels of digital addiction of tourism faculty students in the Eastern Black Sea Region and to analyze whether independent variables such as gender, university, class level and internet usage time cause a significant difference in digital addiction dimensions of students. For this purpose, with 258 participants ,“Digital Addiction Scale”developed by Kesici and Tunç (2018) was used as a measurement tool. First, the normality of the scale was tested and then reliability analysis was performed. Cronbach Alpha values were taken as basis in reliability tests. In order to test these differences, t-test and One-Way Anova techniques were used. The findings were analyzed as percentage frequency. According to the findings of the study, 81 of the students who participated in the research are revealed to be digital addict. In line with the findings recently obtained in the study, suggestions have been made about the importance of digital diet applications by looking at the levels of digital addiction of the students of tourism faculty.