Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un sigorta sözleşmelerine etkisi
Impact of Law on Consumer Protection on insurance contracts
- Tez No: 643338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AMASYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sigorta ettirenler, sigorta sözleşmelerine taraf olmaları ile sigorta mevzuatının koruyucu hükümlerinden faydalanmaktadırlar. Sigorta ettirenlerin tüketici sıfatını haiz olmaları halinde ise tüketici mevzuatının uygulanma ihtimalini düşünmek gerekmektedir. ¨Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un Sigorta Sözleşmelerine Etkisi¨ başlığını taşıyan çalışmamızla; tüketici işlemi niteliğindeki sigorta sözleşmelerine 6502 sayılı Kanun'un uygulanabilirliği ile söz konusu Kanun'un hangi maddelerinin bu sözleşmelerde uygulama alanı bulabileceğinin tespiti amaçlanmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümü, TKHK'nın sigorta sözleşmelerine uygulanmasının mümkün olup olmadığı hususunu irdelemektedir. TKHK'daki sigorta sözleşmelerine uygulanması mümkün olan hükümlerin sigorta hukuku bağlamında incelenmesinden ibaret olan ikinci bölümde sigorta sözleşmelerine etki edebileceği tespit edilen TKHK m. 4, m. 5, m. 6/2, m. 13 ile m. 17 sigorta mevzuatındaki ilgili düzenlemelerle karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise TKHK'nın doğrudan sigorta sözleşmelerine dair düzenlemeleri olan krediye bağlı sigortalar ile bina tamamlama sigortaları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Policyholders benefit from the protective provisions of the insurance legislation by being a party to insurance contracts. In case policyholders carry the title of consumer, it is necessary to consider the possibility of applying the consumer legislation. With our study titled“Impact of Law on Consumer Protection on Insurance Contracts”; it is aimed to determine the applicability of the Law No. 6502 to insurance contracts in the nature of consumer transactions and which articles of the Law are to be applied to these contracts. The first chapter of our study, which consists of three chapters, examines whether it is possible to apply the Consumer Law to insurance contracts. In the second chapter, which consists of examining the provisions in the Consumer Law applicable to insurance contracts in the context of insurance law, articles 4, 5, 6/2, 13 and 17 of the Law are explained in comparison with the relevant regulations in the insurance legislation. In the third chapter of our thesis, insurance regarding a credit and the building completion insurance are examined, which constitute explicit provisions on insurance contracts in the Consumer Law.