Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde bina tamamlama sigortası
Building completion insurance in prepaid housing sales contract
  1. Tez No: 590794
  2. Yazar: ELİF GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Piyasada“maketten satış”“sat-yap”gibi isimlerle anılan ön ödemeli konut satış sözleşmesinde; tüketici tarafından konut amaçlı bir taşınmazın bedeli önceden peşin veya taksitle ödenmekte; satıcı, bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra konutu devir ve teslim etmeyi üstlenmektedir. Bu satış türünde, satıcılar tarafından piyasadan yüksek miktarda para toplanması ancak tüketiciye konutun teslim edilmemesi riski vardır. Bu risk göz önünde bulundurularak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da satıcıya teminat sağlama zorunluluğu getirilmiştir. Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde satıcının teminat sağlama zorunluluğu kapsamında sayılan teminat türlerinden birisi bina tamamlama sigortasıdır. Bina tamamlama sigortasına ilişkin hükümler, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 42/1. Maddesine istinaden Hazine Müsteşarlığınca çıkarılan ve 16.03.2015 tarihinde yürürlüğe giren Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları ile düzenlenmiştir. Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları ve mevzuattaki diğer düzenlemeler ışığında bina tamamlama sigortasına ilişkin henüz kaleme alınmış ayrıntılı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu durum dikkate alınarak seçilen ve kaleme alınan bu tez konusu ilk olma özelliği bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde tüketicilerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için teminat sağlama zorunluluğunun arz ettiği önem, çalışmamızın önemini arttırmaktadır. Tez çalışmamızda öncelikle ön ödemeli konut satış sözleşmesi ve ön ödemeli konut satış sözleşmesinde satıcının teminat sağlama zorunluluğu genel olarak ele alınmıştır. Buna ek olarak bu çalışmamızda bina tamamlama sigortası kavramı, bina tamamlama sigortası sözleşmesi irdelenmiş, diğer sözleşme türleri ile karşılaştırılmış, tarafların hak yükümlülüklerine, sözleşmenin sona ermesine ve uyuşmazlık çözüm yollarına değinilmiş; sonuç ve öneriler kısmı ile çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the pre-paid housing sales agreement referred to as“selling from a model”“sell-build”in the market, the price of a residential property is paid by the consumer in advance or in installments; the seller undertakes to transfer and deliver the house after the payment of the price in whole or in part. In this type of sale, there is a risk that sellers will collect large amounts of Money from the market but not deliver the house to the consumer. Taking this risk into account, the Law No. 6502 on Consumer Protection obliges the seller to provide collateral. One of the types of collaterals considered in theseller's obligation to provide collateral in pre-paid housing sales contracts is building completion insurance. Provisions regarding building completion insurance are regulated by the General Conditions of Building Completion Insurance issued by the Undersecretariat of Treasuryin accordance with the article of 42/1 of the Law no. 6502 on Consumer Protection and entered into force on 16.03.2015. In the light of the General Conditions of Building Completion Insurance and other regulations in the legislation, there is no detailed study on building completion insurance. This thesis which is selected and written by considering this situation is very important in terms of being the first. In addition, the importance of the necessity of providing collateral for the elimination of the grievances experienced by consumers in pre-paid housing sales contracts increases the importance of our study. In our thesis, primarily, prepaid house sales contractand the obligation of the seller to provide collateral in prepaid house sales contract were generally discussed. In addition, in this study, the concept of building completion insurance, building completion insurance contract were examined and compared with other contract types, rights obligations of theparties, termination of the contract and dispute resolution methods were mentioned and finally this study was completed with conclusions and recommendations.