The relations among generativity, meaning in life and depressive symptoms in Turkish elderlies: A mediation model
Türk yaşlı nüfusunda üretkenlik, yaşamın anlamı ve depresif belirtiler arasındaki ilişkiler: Bir arabuluculuk analizi
  1. Tez No: 643357
  2. Yazar: AYLİN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki yaşlı nüfusun üretkenlik düzeyleri ve depresif semptomları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide hayattaki anlamın aracı değişken rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemi yaşları 65 ve 88 arasında değişen 152 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın sonucunda, yaşlıların üretkenlik düzeyleri ile depresif semptomları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yaşamdaki anlamla ilgili olarak, üretkenlik ile yaşamdaki anlam arayışı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamasına rağmen, üretkenlik yaşamdaki anlamın varlığıyla pozitif yönde bir ilişki göstermiştir. Benzer şekilde, yaşamda anlamın varlığı geriatrik depresyon ile anlamlı bir ilişki göstermezken, yaşamda anlam arayışı depresyon ile pozitif yönde ilişki göstermiştir. Arabuluculuk analizi bulgularına göre, yaşamda anlam varlığı ve anlam arayışının, yaşlı bireylerin üretkenlik düzeyleri ve depresif semptomları arasındaki ilişkiye aracılık etmediği bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ilgili alan yazın ışığında tartışılmış ve çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları, bulguların klinik sonuçları tartışılarak gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present master's thesis was to investigate the association between generativity and depression, as well as the mediating role of meaning in life in this association among Turkish elderly population. Data were collected from 152 older individuals aged between 65 and 88. The results of the current study revealed that generativity was not associated with depression. Regarding the meaning in life, although the association between generativity and the search for meaning in life was insignificant, generativity was positively associated with the presence of meaning in life. Similarly, while the presence of meaning in life was not associated with geriatric depression, the search for meaning in life was positively associated with depression. The findings of mediation analysis revealed that neither the presence of meaning in life nor the search for meaning in life mediated the association between generativity and depression among Turkish elderly individuals. The findings of the present study were discussed in light of the existing literature. The strengths and limitations of the study, clinical implications of the findings, and the directions for future research were presented.