Uluslararası sözleşmeler ve yargı kararları ışığında Türk iş hukukunda toplu eylem hakkı
The right of collective action in Turkisch labor law in accordance with international conventions and judicial decisions
  1. Tez No: 643372
  2. Yazar: BÜŞRA CANSU SAYGINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MÜJDAD ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
İfade özgürlüğünün İş Hukukundaki kollektif görünümü biçimi, demokratik toplum olmanın bir gereği olarak kabulü gereken bir insan hakkı olan toplu eylem hakkı, işçilerin ekonomik, sosyal ve çalışma menfaatlerini ilgilendiren durumlara karşı kullandıkları bir direnme hakkıdır. İlk olarak Avrupa Sosyal Şartı'nın, Türkiye tarafından çekince konulmuş 6. maddesinde“ grev de dahil toplu eylem hakkı”denilmek suretiyle üst bir kavram niteliğinde olduğu vurgulanarak ifade bulmuştur. Sendikal hakların bütünselliği ilkesi gereği, toplu eylem hakkı işçilere tanınmadan, işçilerin menfaatlerinin tam anlamıyla korunacağından söz etmek mümkün olmayacaktır. Toplu eylem hakkı işçilere özgü bir hak olarak düşünülse de, Avrupa Sosyal Şartı düzenlemesinden işverenlerin de toplu eylem hakkı olduğu, işverenlerin toplu eylem hakkını lokavt olarak kullandığı ifade edilmektedir. Hukuki temelleri uluslararası normlar, denetim ve yargı organı kararları olan toplu eylem hakkı, Türk İş hukukunda, Anayasa m.90/5 düzenlemesiyle iç hukukla çatışma halinde olan uluslararası hukukun esas alınmasının emredilmesi sebebiyle, Yargıtay kararlarıyla yakın zamanda kabul edilmeye başlanmıştır. Çalışmamızda toplu eylem hakkı, uluslararası normlar ve kararlarla Türk iç hukukundaki düzenlemeler kıyaslanarak, yargı kararları ışığında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The collective view of freedom of expression in Labor Law, right of collective action which should be recognized as a necessity of being a democratic society, is a right of resistance used by workers against situations that concern their economic, social and work interests. First of all, in the 6th article of the European Social Charter, in which Turkey made a reservation, it has been emphasized that it is a superior concept by saying“collective action right including strike”. Due to the principle of the integrity of union rights, it will not be possible to talk about the full protection of the interests of workers without the right to collective action. Although collective action right is considered as a right specific to workers, It is stated in the regulation of the European Social Charter that employers also have the right to collective action and employers use the collective action right as a lockout. The right to collective action, whose legal foundations are international norms, inspection and judicial decisions, has been recently started to be accepted with the decisions of the Supreme Court, due to the order in Turkish labor law to be based on international law, which is in conflict with domestic law (with the regulation art.90/5 of the Constitution). In our study, the collective action right is discussed in the light of judicial decisions by comparing international norms and decisions with the regulations in Turkish domestic law