Sendikal tazminat
Union compenstation
- Tez No: 554509
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BİNNUR TULUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türk İş Hukukunda ve sendikal hayatta 07.11.2012 tarihi itibari ile 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nun yürürlüğe girişi ile sendikalar hukuku bağlamında farklı bir döneme girilmiştir. 6356 sayılı kanun ile 1982 Anayasası sonrasında 2821 sayılı Sendikalar Kanunu ve 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun antidemokratik ve baskıcı yapısı düzeltilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla özellikle Uluslararası Çalışma Örgütü sözleşmeleri ile Avrupa Birliği normlarına uyumlu bir düzenleme yapılmaya çalışılmış ve uygulamalardaki aksaklıklar ile yargı kararları göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmada 6356 sayılı STİSK ile uluslararası sözleşmeler ile yargı kararları dikkate alınarak Sendikal Tazminat kavramı ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde sendika kavramı ve önemi; sendika hakkı, bu hakkın kapsamı, önemi ve Anayasal düzeyde ve uluslararası düzenlemelerde sendika hakkı, Türkiye'de sendikacılığın tarihsel gelişimi, sendikaların kuruluşu, işleyişi, ele alınmıştır. Sendika üyeliği, şartları, sendika üyeliğinin kazanılması, sendikal faaliyet kavramı, sendika üyeliğinin ve sendikal faaliyete katılmanın güvencesi, sendikal fesih karinesi kavramları yargı kararları ışığında çalışmanın ikinci bölümünde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise sendikal tazminatı doğuran nedenler ile sendikal tazminatın hükümleri, zamanaşımı, ispat yükü, miktarı gibi sendikal tazminatın esası hakkında konular yer almıştır. Bunun yanı sıra sendika üyeliğini ve sendikal faaliyeti güvence altına alan sendikal tazminat dışındaki diğer teminatlar da bu bölümde incelenmiş ve sendikal tazminat ile diğer işçilik alacaklarının karşılaştırması da bu bölümde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Labour Law and trade union life entered a different period in the context of law on trade unions as Act No. 6356 on Trade Unions and Collective Labour Agreements came into force as of 07.11.2012. Act No. 6356 aimed to adjust antidemocratic and oppressive structure of Trade Unions Act No. 2821 and Act No. 2822 on Collective Agreement, Strikes and Lock-out after the Constitution of 1982. For this purpose, adjustments were made in accordance with International Labour Organization Conventions and European Union norms. Troubles in practices and judicial decisions thereto were taken into consideration. This study focuses on the concept of Union Compensation with Act No. 6356, international conventions and judicial decisions taken into consideration. The first section of the study deals with the concept of trade union and its importance, right to establish trade unions and scope and importance of this right and trade union rights in the Constitution and international regulations. Furthermore, historical development of unionism in Turkey, establishment and functioning of trade unions were examined in this chapter as well. Union membership and terms of membership, joining a union, trade union activities, warranty of union membership and presumption of termination of employment contract due to trade union were analyzed in the light of judicial decisions in the second section. The last section of the study deals with the causes of union compensation and issues related to the basis of union compensation such as provisions, statute of limitations, burden of proof and the amount of the payment. Moreover, the other warranties except union compensation which assures union membership and trade union activities were examined in this section and the comparison between union compensation and other employee receivables was made in the last section of the study as well.