Jean Baptiste Breval Op.40 No.1 c Majör Viyolonsel Sonatının teknik ve biçimsel analizi
Technical and stylistic analysis of Jean Baptiste Breval's cello Sonata in c Major, Op.40 No.1
  1. Tez No: 643379
  2. Yazar: SEMİH ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma viyolonsel eğitiminde başlangıç seviyesinde, melodik yapısı, ritmik yapısı, ve müzik yazısı ile çalınacak ilk tam sonat sayılan, Jean Baptiste Breval“Op.40 No.1 Do Majör Viyolonsel Sonatı”nın, müzikal-teknik ve biçimsel özelliklerinin saptanması, ulaşılan bilgilerin yorumlanmasını amaçlamaktadır. Eserde bulunan müzikal-teknik ve biçimsel-armonik özellikler, analiz yöntemi aracılığıyla tespit edilmiş, literatür tarama ile elde edilen bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Eser“Allegro”ve“Rondo”bölümü olarak iki bölümden oluşur. Araştırma da her iki bölüm ayrı ayrı incelenmiştir. Eserin bölümlerinin müzikal, teknik özellikleri; yay teknikleri (Sağ el), parmak teknikleri (sol el), konumlar ve nüanslar başlıklarıyla, biçimsel özellikleri ise biçimsel özelliklerin işlendiği özet tablolarla ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu araştırmada, Klasik Dönem müzik özellikleri, Jean Baptiste Breval'in müzikal anlayışı, ve öğretmen kişiliği hakkında ,“Op.40 No.1 Do Majör Viyolonsel Sonatı”analizinin yoluyla bilgi verilmiştir. Ayrıca araştırmanın sonucunda bir eseri çalarken nasıl düşünülmesi, nasıl seslendirilmesi, hangi bilgilere yoğunlaşılması ve öncelik verilmesi gerektiği hakkında viyolonsel öğrencilerine, hangi adımlarla ilerleyeceği ve hangi adımları öğreteceği hakkında viyolonsel eğitimcilerine bakış açısı verecek, faydalı ve ayrıntılı bir kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to identify the musical-technical and stylistic features of Jean Baptiste Breval's“Cello Sonata in C Major, Op.40 No.1”, and interpretation of the data obtained. With its melodic and rhythmic structure, and musical writing, the sonata is regarded as the first full sonata to be played at beginner level of cello education. The musical-technical and stylistic-harmonic features of the piece were identified through analysis method and interpreted in the light of data obtained from literature review. The piece is composed of two movements as“Allegro”and“Rondo”. In the research, these two chapters were analyzed separately. Musical and technical characteristics of the piece movements; bowing techniques (right hand), finger techniques (left hand), positions, and nuances were handled under related headings; while their stylistic features were handled within brief tables where these stylistic features are scrutinized. In conclusion, the study sheds light on the musical features of Classical Period, Jean Baptiste Breval's concept of music and her teacher identity, through the analysis of Cello Sonata in C Major, Op.40 No.1. The study will serve as a useful source and provide a perspective for cello students on what to think, how to play, and which parts to concentrate on while playing a piece; as well as guiding cello instructors with regards to the steps to follow and teach.