Türkiye'de şirketlerin finansman ihtiyacı: Yeni finansal ürün ve hizmet analizi
Financial requirements of turkish companies; an analysis of new financial products and services
- Tez No: 643428
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Türkiye'de Şirketlerin Finansman İhtiyacı: Yeni Finansal Ürün ve Hizmetler Analizi”başlığı altındaki tez çalışmasında çok küçük, küçük, orta boy, büyük ve çok büyük şirketlere yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasında şirketlerin büyüklüklerine göre; finansal ürün ve hizmetlerden yararlanma imkanları, şirketlerin büyüklükleri ile finansal sistem arasındaki ilişkileri, şirketlerin finansal ihtiyaçları ve devlet destekleri gözetilerek yeni finansal ürün ve hizmetler analizi, Türkiye'deki şirketlerin finansal ürün ve hizmetlere ulaşım şartları incelenmiştir. Araştırmada talep edilen kredi ürünleri ve hizmetlerin neler olduğu ve krediye ulaşımda finans sektörü ve kamu otoritesinden beklenenler sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Financial Requirements of Turkish Companies; An Analysis of New Financial Products and Services”titled thesis questions very small, small, medium sized, big and very big companies through a questionnaire. This questionnaire aims to evaluate the opportunities of companies to acquire financial products and services according to their size, the correlation between the size of the companies and their capacity to acquire the systems' availabilities, analyse new financial products and services with regards to public authority's incentive measures financial systems practices together with what kind of financial products and services demanded, were analysed together with the expectation of the companies from financial sector and public authority in order to achieve credits under better terms and condition.