Kolesteraz enzimi aktivitesi üzerinde bazı fenolik bileşiklerin etkilerinin in vitro ve in silico olarak incelenmesi
In vitro and in silico investigation of the effects of some phenolic compounds on cholesterol esterase enzyme activity
- Tez No: 643460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez kapsamında pakreatik kolestreol esteraz enzim aktivitesi üzerinde bazı fenolik bileşiklerinin inhibisyon etkisi in vitro ve in siliko olarak test edilmiştir. Enzimin inhibisyonu diyetle alınan kolesterolü durduracağı için farmakolojik uygulamaları için önemlidir. İn vitro sonuçlardan elde edilen IC50 değerleri 10-46 µM aralığındadır. Enzim-ligand etkileşimlerini moleküler seviyede belirlemek için Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 programı kullanılarak doking çalışması yapıldı. Hidrojen bağlarının ve sterik etkileşmelerin Ligand-protein bağlanmasında etkili olduğu gözlemlendi. İn vitro ve in silico çalışmalar değerlendirildiğinde scutellarin ve enzim üzerinde en etkili moleküllerdir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inhibition effect of some phenolic compounds on pakreatic choletreol esterase enzyme activity was tested in vitro and in silico. The inhibition of the enzyme is important for its pharmacological applications as it will stop cholesterol intake from the diet. IC50 values obtained from in vitro results are in the range of 10-46 µM. To determine the enzyme-ligand interactions at the molecular level, the Dokle study was done using the Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 program. Hydrogen bonds and steric interactions were observed to be effective in Ligand-protein binding. When in vitro and in silico studies are evaluated, scutellarin is the most effective molecule on the enzyme.