Seçilmiş fenol türev bileşiklerinin pankreatik kolesterol esteraz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin in vitro ve in silico olarak belirlenmesi
Determination of the effects of selected phenol derivative compounds on pancreatic cholesterol esterase enzyme activity as in vitro and in silico
- Tez No: 723608
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez kapsamında seçilmiş pankreatik kolesterol esteraz enzim aktivitesi üzerinde bazı fenolik bileşiklerinin inhibisyon etkisi in vitro ve in siliko olarak test edilmiştir. Enzimin inhibisyonu diyetle alınan kolesterolü durduracağı için farmakolojik uygulamalar için önem taşımaktadır. İn vitro sonuçlardan elde edilen IC50 değerleri 12-64 µM aralığındadır. Enzim-ligand etkileşimlerini moleküler seviyede belirlemek için Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 programı kullanılarak doking çalışması yapıldı. Hidrojen bağlarının ligand-protein bağlanmasında etkili olduğu gözlemlendi. İn vitro ve in silico çalışmalar değerlendirildiğinde oleropinin enzim üzerinde en etkili molekül olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inhibition effect of some phenolic compounds on selected pancreatic cholesterol esterase enzyme activity was tested in silico and in vitro. Inhibition of the enzyme is important for pharmacological applications as it will stop dietary cholesterol intake. IC50 values obtained from in vitro results are in the range of 12-64 µM. In order to determine enzyme-ligand interactions at the molecular level, a doking study was performed using the Molegro Virtual Docker MVD 2019.7.0 program. It has been observed that hydrogen bonds are effective in ligand-protein binding. When in vitro and in silico studies are evaluated, oleuropein is the most effective molecule on the enzyme.