Phenotypic and functional characterization of iNKT cell subsets in vivo
Doğala yakın öldürücü T hücre alt gruplarının karakterizasyonu
- Tez No: 643516
- Danışmanlar: DR. GERHARD WINGENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Doğala yakın öldürücü T hücreleri (iNKT), T hücrelerinin farklı bir alt grubudur. T hücrelerinin aksine glikolipid yapısında olan antijenleri CD1d molekülü yardımıyla tanırlar. iNKT hücreleri aktive olduktan sonra Th1 ve Th2 sitokinlerini üretirler. Bu hücreler eksprese ettikleri transkripsiyon faktörlerine ve ürettikleri sitokinlere göre farklı alt gruplara ayrılırlar. NKT1, NKT2 ve NKT17 hücreleri PLZF, TBET ve RORγt transkripsiyon faktörlerini farklı seviyelerde eksprese ederler. NKT2 hücreleri iNKT hücre kaynaklı Th2 sitokinlerinin ana üreticisi olarak bilinirler. Fakat bu çalışmada dalak iNKT hücrelerinin NKT1 hücrelerine göre PMA yada αGalCer ile sitimule edildiklerinde Th2 sitokinlerinden olan IL-4 sitokinini daha az ürettiklerini gözlemledik. NUR77 markörü ile yapılan çalışma da NKT2 hücrelerinin TCR ile aktive olduklarını fakat sitokin üretemediklerini gözlemledik. Bu bulgular iNKT hücre alt gruplarının bazı hastalıkları anlamak açısından ve İNKT hücre odaklı immun terapi geliştirebilmek için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
iNKT cells are a unique subset of T cells. Unlike T cells, they recognize glycolipids via MHC1 like molecule, CD1d. After activation, they can produce both Th1 and Th2 cytokines. iNKT cells have several subsets. These subsets are distinguished by the transcription factors they express and the cytokines they produce. NKT1, NKT2, and NKT17 cell express the transcription factor PLZF, TBET, and RORγt at different levels. NKT2 cells are known as the main producer of iNKT cell-derived Th2 cytokines. However, in this study, splenic NKT2 cells produced less IL-4 than NKT1 cells after activation with either αGalCer, or PMA/Ionomycin. Therefore, we hypothesize that peripheral NKT2 cells are hypo-responsive. Additional work on cell signalling (NUR77) confirmed this hypothesis. Knowledge of the main source of iNKT cell-derived Th2-cytokines is essential to understand the role iNKT cells can play in various diseases and to improve iNKT cell-related diagnosis and therapy.