Bipolar bozukluk hastalarına verilen psikoeğitim sonrası yaşam kalitelerinin ve işlevselliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 643523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ KOKAÇYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bipolar bozukluk tanılı hastalara verilen psikoeğitimin; hastaların işlevselliklerine, yaşam kalitelerine, sosyal destek algılarına, yaşam olayları ile başa çıkma becerilerine ve tedavi uyumlarına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Kesitsel nitelikteki bu çalışma 2019-2020 yılında Hatay'da yaşayan 18 yaş üzeri bipolar bozukluk hastalarına yapıldı. Çalışmaya 01 Aralık 2019-01 Şubat 2020 tarihleri arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (HMKÜSUAH) psikiyatri polikliniğine ve servisine başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan,-DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısı almış hastalar çalışmaya alınmış olup 42 kişiye ulaşıldı. 42 hastanın tümümün sosyodemografik verileri alındı; plazma ilaç düzeyleri kaydedildi ve ölçekler verildi. Hastalara Bipolar İşlevsellik Ölçeği, WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği, Morisky İlaç Uyum Ölçeği verildi. Hastalar psikoeğitime davet edildi; 42 hastadan 31 hasta psikoeğitime katılmayı kabul etti. Psikoeğitimden 3 ay sonra hastalara (n=31) aynı ölçekler tekrar verildi, en son bakılan plazma ilaç düzeyleri ve bu zaman zarfında olan yeni ataklar, ilaç değişimleri vb. klinik gelişmeler kaydedildi. Bulgular: Araştırmamızdaki 31 hastanın %45,2'si kadın, %54,8'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 34,06±10,2 idi. Hastaların ortalama hastalık süresi 10,26±9,44, ortalama hastalık başlangıç yaşı 23,81±7,71 ve aldıkları ortalama psikiyatrik tedavi süresi 8,10±6,47 yıldı. Hastaların ortalama YMRS puanı 2,61±1,25, ortalama HAM-D puanı 4,19±2,18 ve ortalama CGI-S puanı 4,26±0,51 idi. Hastaların %67,7'si lityum, %16,1'i valproik asit ve %16,1'i hem lityum hem valproik asit kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is psychoeducation given to patients diagnosed with bipolar disorder; to investigate the effect of patients on their functionality, quality of life, perceptions of social support, their ability to cope with life events, and treatment compliance. Methods: This cross-sectional study was conducted in Bipolar Disorder patients over 18 years of age living in Hatay in 2019-2020. Patients who applied to the psychiatry outpatient clinic and clinic of Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital (HMKÜSUAH) between 01 December and 1 February 2020 and who met the inclusion criteria,were diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 andreached 42 people.Sociodemographic data of all 42 patients were obtained; plasma drug levels were recorded and scales were given. The patients were given Bipolar Functionality Scale, Whoqol-Bref Quality of Life Scale, Morisky Drug Compliance Scale. Patients were invited to psychoeducation; 31 of 42 patients participated in psychoeducation. The patients (N: 31) were given the same scales 3 months after the psychoeducation, the last viewed plasma drug levels and new attacks during this time, drug changes, etc. clinical advances were made. Results: 45,2% of the 31 patients in our study were women and 54,8% were man. The mean age of the patients was 34,06 ± 10,2. The mean disease duration of the patients was 10,26 ± 9,44, the average age of was 23,81 ± 7,71 and the mean duration of psychiatric treatment was 8,10 ± 6,47 years. The mean YMRS score of the patients was 2,61 ± 1,25, the average HAM-D score was 4,19 ± 2,18 and the average CGI score was 4,26 ± 0,51. 67,7% of patients use lithium, 16,1% use valproic acid and 16,1% use both lithium and valproic acid.