Psikolojik sözleşmenin işe adanmışlık üzerindeki etkisinin incelenmesi: Havacılık sektöründe bir araştırma
Investigation of the effect of psychological contract on work engagement: A research in aviation sector
  1. Tez No: 643522
  2. Yazar: REYHAN ADEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde şirketler, değişen rekabet koşullarında hayatta kalabilmek için en önemli faktörlerden birinin doğru ve etkili insan kaynakları yönetimi olduğunun bilincindedir. Ancak yeni yönetim anlayışları, eğitim seviyesinin artması, gelişen teknoloji, piyasadaki değişimler, kurumların yönetim süreçlerini zorlaştırmakta, bunun sonucunda çalışanların örgüte ve çalışma arkadaşlarına olan bağlılıkları ve motivasyonları azalmaktadır. Performans beklentilerini gerçekleşmeyen yöneticiler, bağlılık ve verimliliği arttırmak için arayış içine girmektedir. Bu doğrultuda, çalışanların tutum ve davranışlarının belirleyicisi olan psikolojik sözleşme ve işe adanmışlık kavramları, çalışan-örgüt ilişkisinin açıklamakta faydalı olmaktadır. Ancak çalışanların tutum ve davranışlarını anlamak için algılarının bilinmesi gerekir. Psikolojik sözleşmeler ve işe adanmışlık, yöneticilere bu perspektifi sunabilen araç ve yöntemler niteliği taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çalışan ile organizasyon arasındaki ilişkiyi güçlendiren psikolojik sözleşme ile işe adanmışlık arasındaki ilişki için bir model önermektir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma, Türkiye'de havacılık sektöründe çalışan 199 kişinin katılım sağladığı anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma analizeleri sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında, ankete katılan havacılık sektöründeki çalışanların psikolojik sözleşme algılarının işe adanmışlık düzeyleri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışanların işe adanmışlık düzeyleri üzerinde, psikolojik sözleşme boyutlarından ilişkisel psikolojik sözleşmenin pozitif etkisi olduğu, işlemsel psikolojik sözleşmenin ise negatif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik sözleşme algısı ve işe adanmışlık arasındaki ilişkilerin analiz edilmesi ile teoriye ve uygulamaya önemli katkılar sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, companies are aware that one of the most important factors to survive in changing competitive conditions is accurate and competent human resources management. However, new management approaches, increasing the level of education, developing technology, changes in the market, complicate the management processes of the institutions, as a result of which the employees' loyalty and motivation to the organization and their colleagues decrease. Managers whose performance expectations are not met are seeking to increase commitment and efficiency. Accordingly, the concepts of psychological contract and work engagement, which are the determinants of employee attitudes and behaviors, are useful in explaining the employee-organization relationship. However, to understand employee attitudes and behaviors, their perceptions need to be known. Psychological contracts and work engagements are tools and methods that can offer managers this perspective. The main purpose of this study is to propose a model for the relationship between the psychological contract that strengthens the link between the employee and the organization and the work engagement. In line with this objective in the study, 199 people working in the aviation industry in Turkey was conducted with survey method that allows participation. The data obtained through the survey were analyzed with the help of the SPSS program. When the findings obtained as a result of the research analysis are analyzed, it is concluded that the psychological contract perceptions of the employees in the aviation sector, which have participated in the survey, have an impact on their level of work engagement. In addition, it was concluded that the relational psychological contract had a positive effect on the work engagement levels of the employees, and that the transactional psychological contract had a negative effect. It is thought that significant contributions will be made to theory and practice by analyzing the relationship between psychological contract perception and work engagement.