Hafif kognitif bozukluk tanılı hastalarda oksidatif stresin thiol-disülfit homeostazı ve iskemi modifiye albumin kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the oxidative stress by using thiol-disulphide homeostasis and ischemia modified albumin in mild cognitive impairment disease
- Tez No: 643584
- Danışmanlar: PROF. MELTEM GÜLHAN HALİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Oksidatif stresin, Alzheimer Hastalığı (AH) ve Hafif Kognitif Bozukluk (HKB) hastalıklarının patofizyolojisinde rol oynadığı bilinmektedir. Periferik kanda bakılan bazı biyobelirteçler, bu oksidatif stresi ve hücreye verdiği hasarı saptamada kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hafif kognitif bozukluk tanılı hastalarda oksidatif stresi, dinamik tiyol disülfit homeostazı ve iskemi modifiye albümin (İMA) biyobelirteçlerini kullanarak değerlendirmek ve çalışmaya dahil edilen üç kognitif grup arasında karşılaştırma yapmaktır. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Geriatri Bilim Dalı polikliniğine başvuran 44'ü normal kognitif fonksiyonlu grup, 44'ü HKB tanılı ve 40'ı AH tanılı olmak üzere toplam 128 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirme testleri uygulanmıştır. HKB tanısı Petersen-Mayo tanı kriterlerine, Alzheimer hastalığı tanısı da NIA-AA (National Institute on Aging and Alzheimer's Association) tanı kriterlerine göre konuldu. Hastalardan oksidatif biyobelirteçlerin çalışılması için 2 ayrı tüpe kan örnekleri alındı. Bakılan oksidatif stres biyobelirteçleri (dinamik tiyol-disülfit homeostazı parametreleri, İMA, İMA/Albumin oranı) karşılaştırıldığında üç grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. Hipertansiyon, diyabet, osteoporoz, koroner arter hastalığı, hipotiroidi hastalıkları açısından hastalık olan grupla, olmayan grup ayrı ayrı karşılaştırıldığında oksidatif stres biyobelirteçleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
It has been well-known that the oxidative stress plays a crucial role in the pathophysiology of the mild cognitive impairment (MCI) and Alzheimer's disease. A number of peripheral blood biomarkers has been used to determine the oxidative stress and its damage to the cell. The main goal of this study is to evaluate the oxidative stress in MCI by using the dynamic thiol-disulphide homeostasis and ischemia modified albumin (IMA). At the same time, the study aimed to compare how the oxidative stress biomarkers change among three seperate cognitive groups. A total of 128 patients, 44 patients with normal cognitive function, 44 patients with MCI and 40 patients with Alzheimer's disease who were admitted to the Geriatric Medicine outpatient clinic of Hacettepe University, Faculty of Medicine were included in the study. Diagnosis of the MCI was based on Peterson-Mayo diagnostic criteria while that of the Alzheimer's disease was made according to the NIA-AA (National Institute on Aging and Alzheimer's Association) criteria. Then, peripheral blood samples were taken for the analysis of the oxidative stress biomarkers. No statistically significant difference was found between three seperate cognitive groups in terms of oxidative stress biomarkers (Dynamic thiol-disulphide homeostasis, ischemia modified albümin, IMA/Albumin ratio) There were also no significant differences between the groups of the chronic diseases (hypertension, diabetes, osteoporosis, coronary heart disease, hypothyroidism) when they were all compared individually regarding the oxidative stress biomarkers.