Formal ve informal eğitim veren okullardaki 4-6 yaş arası çocukların doğaya ait bakış açılarının resimleri aracılığıyla incelenmesi
Analysis of nature perspectives of children between 4-6 years old in formal and informal education schools through the pictures
- Tez No: 643604
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Formal ve informal eğitim veren okullardaki 4-6 yaş arası çocukların doğaya dair algılarını, resimleri aracılığıyla nasıl farklılaştığını inceleyen bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma, homojen çalışma grubu örneklemiyle belirlenen informal ve formal öğrenme ortamında eğitim alan, okul öncesi 4-6 yaş grubu çocuklarla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini, çocuklardan çizilmesi istenen doğa resimleri oluşturmaktadır. Resim çizme sırasında sorulan sorulara verilen cevaplar, öğrencilerin kullandıkları kelimeler, anlatım biçimleri, sorulara yaklaşımları ve diğer değişkenler göz önünde bulundurularak uzman görüşleri alınarak doğa teması çerçevesinde kodlanmıştır. Kodlanan veriler ve oluşturulan temaların yorumlanmasında R programlama dili kullanılmıştır. R programlama dilindeki veri analizlerinin kodları RStudio ara yüzünde yazılmıştır. Yapılan analizler sonucu, okul öncesi dönemde çocukların aldıkları doğa destekli alternatif eğitimlerin, çocuklarda doğa ile ilgili kalıcı öğrenmeler sağladığına ulaşılmıştır. İnformal eğitim alan okul öncesi çocukların, doğa ile ilgili figürasyon çiziminin, doğaya dair daha fazla örnekler gördüğü için kolay ve daha kısa sürede yapmakta olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca formal eğitim alan çocukların imgelemlerinin az olduğu için daha zorlandığı ve kaygı durumlarının yüksek olduğunun görülmesi, eğitimsel ortamın çocuğun resim çizmeyle ilgili ön bilgisine yansıdığı için çocuğun psikolojisine ve resim yapma davranışına da yansıdığı görülmüştür. Bu çalışmanın diğer bir sonucunda ise; doğa temelli eğitimlerin verildiği okulların, çocuklar ve doğa arasında bir köprü kurarak olumlu duygu ve hisler inşa ettiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The case study, one of the qualitative research methods, was used in this study, which examines how children aged 4-6 in formal and informal schools differ in their perceptions of nature through their paintings. The research was carried out with pre-school 4-6 age group children studying in informal and formal learning environments determined by the homogeneous study group sample. The descriptive analysis method was used in analyzing the data. The data of the research consists of the nature pictures that children are asked to draw. The answers given to the questions asked during drawing were coded within the framework of the nature theme, taking into account the words used by the students, their expression styles, their approach to the questions, and other variables, by taking expert opinions. R programming language was used to interpret the coded data and created themes. The codes of data analysis in the R programming language are written in the RStudio interface. As a result of the study, it was found that the alternative education programs supported by nature that preschool children received provided continual learning about nature. It has been determined that preschool children who receive informal education can make figuration drawing about nature more comfortable and in a shorter time because they see more examples of nature. Besides, it was observed that children who received formal education had more difficulty due to their less imagination, and their anxiety levels were high. The educational environment was reflected in the child's pre-knowledge of drawing, which is reflected in the child's psychology and painting behavior. Another result of this study is; It can be said that schools where nature-based education is provided build positive emotions and feelings by establishing a bridge between children and nature.