Hemşirelerin bilgisayar destekli hemşirelik süreci uygulaması ile ilgili görüşleri
Nurses' opinions about the computer assisted nursing process
  1. Tez No: 643606
  2. Yazar: ELİF RABİA MUNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin hemşirelik sürecinin elektronik ortamda uygulanması ile ilgili görüşlerini değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 01.11.2019 - 31.12.2019 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde“Elektronik Hasta Dosyası”(EHD) kullanılan kliniklerde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini araştırmanın yapıldığı kliniklerde çalışan (N= 445) hemşireler, örneklemini ise araştırma için ulaşılabilen ve örneklem kriterlerine uyan hemşireler (n = 213 ) oluşturmuştur. Anket yoluyla toplanan verilerin toplanmasında,“Birey Tanıtım Formu”ve“Bilgisayar Destekli Hemşirelik Süreci Uygulaması İle İlgili Görüşler Formu”kullanılmıştır. Araştırma için bilimsel etik kuruldan ve araştırmanın yapıldığı kurumdan izin alınmıştır. Verilerin analizinde kikare testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırma kapsamına alınan hemşirelerin % 88,3'ünün kadın, yaş ortalamasının 34,22 ± 7,53 , % 85'inin lisans mezunu olduğu, % 22,5'inin Kardiyoloji, % 19,7'sinin Dahiliye kliniğinde çalıştığı, % 26,3'ünün çalışma yılının 5 yıldan az olduğu, % 60,6'sının bilgisayar kullanma ile ilgili, % 62,4'ünün hemşirelik süreci ile ilgili eğitim aldığı bulunmuştur. Hemşirelerin % 11,7'sinin hemşirelik süreci uyguladıkları elektronik hasta dosya sisteminde sorunlar olduğunu, %8,9'unun sistemden memnun olduğunu, % 7,0'ının sistemin çok zaman aldığını, %6,6'sının sistemin daha kullanışlı olabileceğini düşündüğü belirlenmiştir. Hemşirelerin bilgisayar destekli hemşirelik süreci uygulaması ile ilgili; % 6,7' sinin veri toplama, % 3,3'ünün hemşirelik tanısının belirlenmesi, % 4,3'ünün hedef belirleme ve uygulama, % 4,8'inin değerlendirme aşamasında sorun yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study, which has been conducted with the purpose of assessing the views of nurses concerning the implementation of the nursing process in the electronic environment. The study was conducted in the clinics of the Ege University Faculty of Medicine Hospital where“Electronic Patient Files”are used, between 01.11.2019 – 31.12.2019. The study population was comprised of nurses employed in the clinics, while the study sample was comprised of the nurses who could be reached for the study and who met the criteria of the study. The data was collected through a questionnaire, using a“Personal Introduction Form”and a“Form Containing Views Concerning the Implementation of Computer Assisted Nursing Processes”. Permission for the study was obtained from the scientific ethics committee and the institution where the study was conducted. The chi square test was used in order to analyse the data. As a result of the study, it was found that 88.3% of the nurses within the scope of the study were female, the mean age was 34.22 + 7.531, 85% were graduates with a bachelor's degree, 22.5% worked in Cardiology and 19.7% worked in the Internal Diseases clinic, 26.3% had been employed for less than 5 years, 60.6% had received training on the use of computers and 62.4% had received training on nursing processes. It was determined that there were issues with the electronic patient file system where nursing processes were being implemented by 11.7% of the nurses, that 8.9% were satisfied with the system, that 7.0% believed that the system took up too much time and that 6.6% believed that the system could be practical. In connection with the implementation of computer assisted nursing processes, it was also determined that 6.7% of the nurses had experienced problems at the data collection stage, 3.3% had experienced problems at the stage where the nursing diagnosis was determined, 4.3% had experienced problems while determining targets and during implementation and that 4.8% had experienced problems during the evaluation stage.