Sanatta etkileşim ve sosyal medya etkileşimli bir enstalasyon çalışması
Interactivity in art and an art installation interacted with social media
- Tez No: 643669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Toplumsal değişimlerin ve sosyal oluşumların merkezinde yer alan teknoloji varolan gücünün etkisiyle her alanda olduğu gibi sanatsal alanlarda da büyük değişim ve gelişimlere neden olmaktadır. Yeni teknolojiler bilişim toplumunun vazgeçilemez bir parçası olmuş, yeni medyanın öncül alanı sosyal medya bu bağlamda toplumların hayatında önemli bir yer kaplar hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, yeni teknolojiler ve yeni medya çağında etki gücü artan etkileşimin sanatsal bağlamını araştırmaya dayanmaktadır. Çalışma yeni medya alanı kapsamında etkileşimi inceler. Yeni medya sanatının oluşum süreçleri ve bu süreçlerde yaratılan etkileşim yordamlarını analiz eder. Etkileşimin sosyal bir süreç içinde değişim ve dönüşümünü inceleyerek sanatsal alanlarda ifade edilişine odaklanır. Çalışmanın hedefi, bir sanat dalı olan enstalasyon bağlamında etkileşimi ele alarak, sosyal medyadan elde edilen etkileşim verilerini enstalasyon üzerine uygulanmasıdır. Çalışma sürecinde tasarlanan enstalasyon, yeni medya teknolojilerini, yeni medya kuramlarını ve sosyal medya verilerini bir eser üzerinde yansıtmaya çalışır. Eser sosyal medya verilerini kullanarak sosyal etkileşimi; bireysel seçime izin vererek eser katılımcı etkileşimini deneyimler. Sonuç olarak ortaya çıkan eser ile sanatsal ifadede etkileşimin yerine vurgu yapmakta ve çoğul sanata katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Technology, which is at the center of social changes and social formations, causes great changes and developments in artistic fields as well as in every field. New technologies have become an indispensable part of the informatics society, the premise area of the new media, social media has taken an important place in the life of the societies in this context. The aim of this study is based on researching the artistic context of interaction, which has increased influence in the new technologies and new media age. The study examines the interaction in the new media area. Analyzes the formation processes of new media art and the interaction procedures created in these processes. It focuses on the expression of interaction in artistic fields by examining the change and transformation of the interaction in a social process. The aim of the study is to apply the interaction data obtained from social media on installation by considering the interaction in the context of installation. The installation designed during the work process tries to reflect new media technologies, new media theories and social media data on an artwork. The work experiences social interaction by using social media data, and the artwork-participant interaction by allowing individual selection. It emphasizes the place of interaction in artistic expression with the resulting work and aims to contribute to participatory art.