Döviz kuru artışlarının fiyatlara geçiş etkisi: Türkiye örneği
Transition effects of exchange rate increases in the price: The case of Turkey
- Tez No: 643681
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada döviz kuru artışlarının fiyatlar üzerindeki geçiş etkisi 2003:Q1-2020:Q1 yılları arasında incelenmiştir. Türkiye'nin 2003:Q1-2020:Q1 yılları arasındaki döviz kurunun fiyatlara geçiş etkisi, Engle-Granger Eş Bütünleşme ve Granger Nedensellik analizleri ile test edilmiştir. Türkiye'de 2003:Q1-2020:Q1 yılları arasındaki reel efektif döviz kuru ve yurtiçi fiyat değişimleri grafik yardımıyla hem ayrı ayrı hem de her iki değişken birlikte ele alınarak incelenmiştir. Uygulanan ekonometrik modellerden Granger testi sonucunda döviz kurundan fiyatlara doğru tek yönlü bir nedensellik bulunmuştur. Engle-Granger testinde ise söz konusu değişkenlerin aralarında güçlü bir ilişki olduğu ve uzun dönemde birlikte hareket ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transition effect of exchange rate increases on prices was examined between 2003:Q1-2020:Q1. Turkey 2003:Q1-2020:Q1 years of transition rates between the exchange rate effect, Engle-Granger Cointegration and tested by Granger causality analysis. Turkey in 2003:Q1-2020:Q1 between years real effective exchange rate and domestic price changes with the help of graphics were examined both individually both variables together. As a result of the Granger test, one of the applied economic models, a one-way causality was found from the exchange rate to the prices. In the Engle-Granger test, it was determined that these variables had a strong relationship between them and they acted together in the long term.