İlkokul dördüncü sınıf öğrencilerinde bil iste öğren (K-W-L) stratejisinin okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of know want learn (K-W-L) strategy in elementary school 4th grade students to reading comprehension
- Tez No: 643699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ANILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı, K-W-L (Bil-İste-Öğren) stratejisinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama beceri düzeylerine olan etkisini belirlemektir. K-W-L (Bil-İste-Öğren) stratejisinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama beceri düzeylerine olan etkisini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemlerden paralel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kars ili Sarıkamış ilçesinde bulunan bir ilkokulda öğrenim gören 40 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Altı hafta süren uygulama sürecinde Türkçe dersi, deney grubunda K-W-L stratejisiyle planlanan etkinliklerle yürütülürken kontrol grubunda programın öngördüğü etkinliklerle yürütülmüştür. Nicel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen okuduğunu anlama testiyle elde edilirken nitel veriler; araştırmacı günlükleri, gözlem ve yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleriyle elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde nicel analiz türlerinden yararlanılmış, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır.Uygulamanın öncesinde, deney ve kontrol grubu ön test puanları arasındaki fark incelenerek gruplarda denkleştirmeye gidilmiştir. Uygulama sonrasında, deney grubunda bulunan öğrencilerin son test puanlarıyla kontrol grubunda bulunan öğrencilerin son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ayrıca deney grubu ön test ve son test puanları arasında farklılık olduğu görülmüştür. Kontrol grubu ön test ve son test arasında farklılık bulunmamıştır. İncelenen araştırmacı günlüğü, gözlem ve görüşmelerde; K-W-L stratejisi yürütülen derslerde öğrencilerin ilgi ve motivasyonlarının arttığı; K-W-L stratejisinin kullanımına ilişkin öğrencilerin olumlu görüşler bildirdiği görülmüştür. Bu araştırmada K-W-L (Bil- İste- Öğren) stratejisinin dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama beceri düzeylerini, ilgi ve motivasyonlarını arttırdığı, öğrencilerin K-W-L (Bil- İste- Öğren) stratejisi ile ilgili olumlu görüşler bildirdiği; dolayısıyla da Türkçe dersinde okuduğunu anlama becerisine yönelik olarak K-W-L (Bil- İste- Öğren) stratejisinin kullanılmasının olumlu katkıları olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the effect of K-W-L (Know-Want-Learn) strategy to reading comprehension skill levels of elementary school 4. grade students.This study, which aims to determine the effect of K-W-L (Know-Want-Learn) strategy to reading comprehension skill levels of elementary school 4. grade students, has been carried out by quasi-experimental design. In the research, mixed method that quantitative and qualitative research methods are used together is applied. The study group of the research consists of 40 fourth class students who study at a primary school in the Sarıkamış district of Kars. In the 6 weeks of practice period, Turkish lesson is carried out with K-W-L strategy in experimental group, while it is carried out with the activities that program foresee in the control group. While quantitative data are acquired by reading comprehension test that is improved by the researcher, qualitative data are required by the diaries and observations of researcher, half-structured student meetings. In the analyse of quantitative data, quantitative analysis types is benefitted, and in the analyse of qualitative data, descriptive analyse technique is used.Before the practice, it has been gone equalising by analysing the difference between the experiment and control group points. After the practice, a meaningful difference on behalf of the experiment group, between the last test points of the students in the experiment group and the last test points of the control group. Also, a difference has been found between the first and last test points of experiment group. There has not been found any difference between the control group's first and second tests. In researcher's diary, observations and interviews analysed; it has been seen that during the lessons in which the K-W-L strategy is conducted students' concern and motivation increase; about using the strategy students express positive opinions.In this research, it has been determined that the K-W-L (Know- Want-Learn) strategy increases reading comprehension skill level; concern and motivation of elementary school 4. grade students, students express positive opinions about the K-W-L (Know –Want-Learn) strategy; hence it has been determined that using K-W-L (Know –Want-Learn) intended for reading comprehension skill can have positive contributions.