Müşteri ilişkilerinin müşteri hizmet seviyesine etkileri
Impacts of customer relations on customer service level
  1. Tez No: 643700
  2. Yazar: ARDA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması ile Müşteri İlişkilerinin Müşteri Hizmet Seviyesine Etkileri ve Hizmet Seviyesini arttıracak uygulanalar incelenmiştir. Tezimiz üç ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda lojistik uygulamaları, ikinci kısımda tedarik zinciri kavramı ve üçüncü kısımda Müşteri İlişkilerinin Müşteri Hizmet Seviyesine etkisi ele alınmıştır. Rekabetin giderek arttığı pazarda güçlü tedarik zinciri yapısı olan şirketlerin avantajlı olduğu bir çok tez konusu olmuş ve anlaşılmıştır. Tedarik Zinciri halkalarından birisi olan Müşteri İlişkilerinin, müşteri beklentilerini karşılamak ve rakiplerden bir adım öne geçmek için hizmet seviyesini arttıracak temel yöntemler üzerine hazırlanan bu tezde ilgili tüm konuları detaylıca incelemiş olacağız. Müşteri hizmet seviyesini arttırmaya yönelik inceleyeceğimiz konular; EDI entegrasyonu, müşteri aktif ürün portföy takibi, randevulu teslimat, müşterilerin teslimat standardları ve karşılama oranları incelenmesi olacaktır. Müşteri hizmet seviyesinin artmasının sağlayacağı faydaların başında müşteri memnuniyeti ve şirket karlılına pozitif etki gelir. Müşteri memnuniyetini arttırmanın dolaylı olarak pazar payına da etki edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the effects of Customer Relations on Customer Service Level and the implementations that can increase the Service Level are scrutinized. This thesis has been established in three main parts. In the first part, the concept of logistics, in the second part, the concept of supply chain and in the third part, the effect of Customer Relations on Customer Service Level has been discussed. In the getting increased competition market, many theses have been written about supply chain importance and understood that companies with a strong supply chain structure are advantaged. In this thesis prepared on basic methods led by customer relations which is one of the supply chain link to increase the level of service and to meet customer demands and take a step ahead of the competitors, we will examine all the related issues in detail. Aimed at increasing the level of customer service we will examine the following topics: EDI integration, customer active product portfolio tracking, appointment delivery, customer delivery standards and review of service level reports. Customer satisfaction and positive profitability are the primary benefits of increased customer service. It is thought that increasing customer satisfaction may also indirectly affect the market share.