Fransız sömürgelerinde eğitim politikaları: Fransız Arap mağrip devletlerinin örneği
Educational policies in French colonies: Example of the French Arab states of the maghreb
  1. Tez No: 643732
  2. Yazar: OUSMANE BARRY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BOZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Fransız sömürgeciliğin fethi sona erdiğinde, Fransa'nın ilk işi, sömürgelerde okulların oluşturulması olmuştur. Fransızlar üstün ırk olarak, ne kültürü ne de medeniyeti olmayan sınıflara; bilim, kültür ve medeniyet getirmek bahanesiyle birçok ülkeyi sömürgeleştirmiştir. Yine Fransa, sömürgeleştirdiği ülkelere kurduğu okullarda sömürge halklarını asimile edecek ve onların kültürlerini ve medeniyetlerini terk ettirecek bir eğitim sistemi uygulamıştır. Uzun yıllar boyunca, sömürge halkların çoğunluğu, bu sömürge okulları tarafından marjinalleştirildiği için Müslümanlar bu okullara iyi gözle bakmamışlardır. Bu sebeple İkinci Dünya savaşından önce çoğu Müslümanlar çocuklarını bu okullara göndermek istememiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında kendini zor bir durumda bulan Fransa, Nazilerle savaşmasına yardımcı olmaları halinde, kolonilerine sosyal, politik ve ekonomik gelişmeler vaat etti. Ve sömürge ülkeleri, söz konusu yeni politikalardan yararlanabilmek için, bu yıkıcı savaşa katılarak Fransa'ya gereken yardımı sağladılar. Ancak buna rağmen kolonilerde önemli değişiklikler olmayınca, sömürgeler sömürgecilikten kurtulmanın tek yolunun sömürgeciliğin aracı olan Fransız okullarını kullanmak olduğunu anladı. Bu sebeple kolonilerde Fransız okuluna giden öğrencilerin sayıları arttı. Fransız Sömürgelerinin bağımsızlıkları kazanmak için Fransa'ya karşı verdikleri mücadelelerinde Fransız okullarına giden öğrenciler liderlik ve önderlik yaptı.
Özet (Çeviri)
When the conquest of French colonialism ended, France's first job was to establish schools in the colonies. As the superior race, the French colonized many countries on the pretext of bringing science, culture and civilization to the lower peoples who had neither culture nor civilization. And France implemented an education system in the schools he established in the colonies that would assimilate the colonial peoples and will push them to leave their cultures and civilizations. For many years, the majority of colonial peoples were marginalized by this colonial school, and at the same time Muslims did not see this school well. Therefore, before the Second World War, most Muslims did not want to send their children to this school. However, France, which found itself in a difficult situation during the Second World War, promised social, political and economic developments to his colonies if the helped it to fight the Nazis. And in order to benefit from the aid promised by France, the colonies participated in this war by providing the necessary assistance to France. But after this war no significant changes were found in the colonies. And now the colonies have understood that the only way to fight the colonialism is to use the French schools, which are the means of colonialism. This is why the number of people attending French school has increased. And at the same time the liberation struggle that the colonies waged against France is waged under the leadership of those who are trained by the French school.