State and intellectual in Turkey: Between liberal ethos and the myth of democracy
Türkiye'de devlet ve entellektüel liberal etos ile demokrasi miti arasında
- Tez No: 64377
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
ÖZET Bu araştırına Cumhuriyet dönemine özgü liberal kimliği devlet-entellektüel ilişkisi çerçevesinde incelemiştir. Çalışma Türkiye'de, liberalizmin bir düşünce geleneği olarak neden oluşamadığı sorusu etrafında şekillenmiştir. Cevap devletin ön planda olduğu/ sürekli modernleşen bir bağlamda devlet- entellektüel ilişkisinin tarihsel evrilişinde aranmıştır. Çalışmanın çatısını Cumhuriyet'in kuruluşundan 1990lara kadar uzanan dönem oluşturmaktadır. Tanzimat (1839-1876) döneminden itibaren meydana gelen gelişmeler tarihsel bir arka plan sağlamak amacıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Liberal entellektüel kimlik birbirini takip eden dönemlerde entellektüel söyleme şekil veren problematikler etrafında incelenmiştir. Buna bağlı olarak, liberal kimliğin değişik dönemlerdeki farklı görünümleri entellektüelin içselleştirdiği misyona referansla anlaşılmaya çalışılmıştır. Sözkonusu misyon(lar) birbirini dışlamayacak şekilde modernleştirme/ demokratikleştirme ve liberalleştirme olarak belirlenmiştir. Çalışmada devlet-muhalefet sarkacı Türk liberal entellektüelinin karşı karşıya kaldığı açmazları anlamak açısından faydalı olmuştur. Türkiye'de liberal entellektüel/ entellektüel kimliğini devletin tanımladığı çerçeve içinde bulmuştur. Batı'nın liberal öncüllerinden hareketle oluşturduğu kavramsal şeması ise onu ister istemez muhalif konumuna oturtmuştur. Döneminönceliklerine göre devlet ve muhalefet arasında gidip gelen sözkonusu entellektüelin son tahlilde vardığı nokta ise liberalizmi projelendirmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyzes the liberal discourse in the Republican Turkey with a view to shedding light on the state-intellectual relationship. The aim is to elaborate the reasons for the lack of an intellectual tradition of liberalism in Turkey. The answer is searched in the historical unfolding of the state-intellectual relationship within a state dominant, ever-modernizing context. The bulk of the study has been shaped by the periodization beginning from the foundation of the Turkish Republic and extending throughout the 1990s. The Ottoman period, especially, the Tanzimat era (1839-1876) has been examined with the aim of providing an historical background. The emergence of a liberal identity in different periods, has been analyzed in relation to the problematique that shaped the intellectual discourse in different periods, namely modernization, democratization, and liberalization. In the study the state-opposition pendulum has been taken as the clue to gain an understanding of the impasse that the Turkish liberal intellectual has experienced. In this respect, it is concluded that the liberal intellectual in Turkey has always had to walk on a tightrope between the premises that fed his intellectual matrix and his self-identification with the state. His quest for liberty and salvation of the individual from iiithe constraints of the state was inspired by the West. Yet, due to his concern for the state he has had to construct the ideal individual which turned his liberal agenda into a project.