The Agricultural structure of the Foça region in the midnineteenth century: An axamination of the çift-hane system and the big farms in the light of the temettü defters, 1844-45 (H.1260-61)
19. yüzyılın ortasında Foça bölgesinin tarımsal yapısı: 1844-45 (H.1260-61) temettü defterleri'nin ışığı altında çift-hane sistemi ve büyük çiftliklerin incelenmesi
- Tez No: 64378
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İNALCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tez, şimdiye kadar genellikle yararlanılmamış bir kaynak olan temettü defterlerinin ışığı altında 19. yüzyılın ortasında İzmir yalanında bulunan Foça bölgesinin tarımsal yapışım incelemeyi ümit etmektedir. Tezin genel olarak amacı birincisi, Profesör İnalcık tarafından vurgulanan ve Osmanlı kırsal ekonomisinin temel bir ünitesi olarak çifthane üzerinde yoğunlaşmaktır. İkincisi de dünya ekonomisine katılım ve ticarileşme için bir araç olarak hareket eden ve hem de kırsal ekonomide egemen olduğu bazı tarihçiler tarafından tartışılan büyük çiftlikler üzerinde yoğunlaşmaktır. Bu amacı iyi bir şekilde gerçekleştirmek için tez üç bölüme ayrıldı. İlk bölümde birinci elden kaynak olarak temettü defterlerinin ya da“gelir kayıtları”nın tanımlanması ve Tanzimat dönemi boyunca (spesifik olarak 1844-45) toprak ve gelirin bir kaydı olarak bu kaynakların tarihsel ve istatistiksel değerini tartışmaktır, ikinci bölüm klasik Osmanlı toprak rejimini tartışmaktadır. Ve İnalcık'ın büyük çiftlikleri tanımlayan ve inceleyen fikirleri yanısıra çifthane ünitesi üzerindeki fikirleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Son bölüm de Foça bölgesi için temettü defterlerindeki bilgileri kullanarak o dönemde çifthane ünitesinden olası kalıntıları ve bunun yanı sıra büyük çiftliklerin niteliğini diğer bir deyişle büyük çiftliklerin Batı pazarlarına yönlendirilmiş olup olmadığını incelemeyi denemektedir. Çalışmamızda çifthane ünitesinin olası kalıntıları olarak özellikle toprak ve Öküz birimlerini bulduk. Buna ilave olarak İnalcık'ın onayladığı üzere büyük çiftliklerin muhafazakar bir karaktere sahip olduklarını ve liberal ekonomik değişmenin temsilcileri olarak hareket etmediklerini onaylamaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis hopes to examine the agricultural structure of the Foça region (near Izmir) in the mid nineteenth century in the light of the temettü defters, until now a largely unexploited source. The aim of this thesis in general is, first, to concentrate on the çift- hane,which Professor Halil Inalcik has emphasized as the basic unit of the Ottoman rural economy. Second, this thesis will concentrate on the big farms, which have been argued by some historians as also dominating the rural economy, acting as a vehicle for commercialization and integration into the world economy. This thesis, in order to better achieve this aim has been divided into three chapters. The first chapter discusses the definition of the temettü defters, or“income registers”as a primary source and its historical and statistical value as a registration of land and income during the Tanzimat period (specifically 1844-45). The second chapter discusses the classical Ottoman land regime and focuses both on Inalcik' s explanations of the çift-hane unit as well as describing and analyzing Inalcik' s ideas about the big farms. In the final chapter, I have tried to use the data in the temettü defters for the Foça region to investigate the possible remains of the çift-hane units at the time as well as to examine the character of the big farms; in other words were the big farms western oriented or not? We have found in our study that there were possible traces of the çift-hane units, especially as a measurement of land and oxen. In addition, we also confirm Inalcik' s idea that the big farms appear to have a conservative character, that is, they did not act as agents of liberal economic change.