Çift kariyerli eşlerin yaşam kalitesini etkileyen sorunlar ve çözüm önerileri: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği
Problems affecting the quality of life of the dual-career couples and solution proposals: The case of Karamanoğlu Mehmetbey University
- Tez No: 643806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ülkemizde kadınların çalışma yaşamında aktif faaliyet göstermesi ile birlikte çift kariyerli eşler kavramı literatürümüzde yer almaya başlamıştır. Çiftlerden her birinin kariyer odaklı bir yaşam biçimini tercih etmesi, aile içinde daha yoğun bir stresin hissedilmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla bu durum aile içinde birtakım sorunlara yol açarak, bireylerin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı çift kariyerli eşlerin yaş, cinsiyet, unvan gibi değişkenler açısından tutum farklılıklarının analiz edilerek, çift kariyerli eşlerin yaşadığı sorunların tespit edilmesidir. Çalışmada tam sayım yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde görev yapan çift kariyerli 196 akademisyenden elde edilen veriler analiz edilmiştir.Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS istatistik yazılım programı ve Nvivo nitel analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcılardan elde edilen nicel veriler frekans-yüzde tabloları, t testi ve Anova testi yardımıyla analiz edilmiştir. Açık uçlu sorulara verilen cevaplar ise Nvivo nitel analiz programı yardımıyla analiz edilerek kelime bulutları ve kelime ağaçları oluşturulmuştur.Yapılan analizler sonucunda çift kariyerli eşlerin yaşam kalitesini etkileyen en önemli sorunlar arasında eşlerin birlikte yeterince zaman geçirememesi ve çocuk yetiştirme konusunda zaman kısıtının ifade edildiği görülmüştür. Ayrıca çift kariyerli eşlerin çalışma hayatına ilişkin görüşlerinde sadece cinsiyet açısından anlamlı bir farklılığın bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the activity of women in working life in our country, the concept of dual-career couple has begun to take place in our lives. Each of the couples should prefer a career-oriented lifestyle, it causes a more intense stress in the family. Therefore, this situation causes some problems in the family and affects the work and social life of individuals negatively. The aim of this study is to analyze the differences of dual career couples in terms of variables such as age, gender and title, and to identify the problems experienced by couples with dual careers. The full count method was used in the study. In this context, data obtained from 196 academicians with dual careers working at Karamanoğlu Mehmetbey University were analyzed. The data collected within the scope of the research were analyzed using SPSS statistical software program and Nvivo qualitative analysis program. The quantitative data obtained from the participants were analyzed with the help of frequency-percentage tables, t test and Anova test. Word clouds and word trees were created by analyzing the answers given to open-ended questions with the help of Nvivo qualitative analysis program. As a result of analysis, obtained from the participants, among the most important problems affecting the quality of life of dual career couples, it was observed that couples could not spend enough time together and time constraints were expressed in raising children. In addition, it has been determined that there is only a significant difference in terms of gender in the opinions of dual career couples on working life.