Refah rejimleri sınıflandırmaları ekseninde Türkiye'de 2000 yılı sonrası aile politikaları
In welfare regimes of classification axis year 2000 in Turkey after being family policies
- Tez No: 643807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MERVE ÖZAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Aile, geçmişten günümüze toplumları bir arada tutan en önemli sosyal organizasyon olarak kabul edilmektedir. En önemli toplumsal kurumlardan biri olarak görülen aile, hiçbir dönemde vazgeçilemeyen ve yeri doldurulamayan bir kurum olarak ön plana çıkmaktadır. Bu toplumsal kurumun korunması ve güçlendirilerek geleceğe taşınması her ülkenin birincil amaçlarından olmuştur. Bu bağlamda farklı dönemlerde ve farklı ülkelerde ailelerin karşılaştığı sorunların çözümüne ilişkin birçok politikanın oluşturulduğu görülmektedir. Genel olarak aile politikaları olarak ifade edilen bu politika alanı, aileleri ilgilendiren sorunların ortadan kaldırılması, önlenmesi ve bu doğrultuda aile refahının artırılması amacını gerçekleştirmek için ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada aile politikaları, aileyi doğrudan hedef alan ve dar anlamda aile politikaları kapsamına giren politikalar olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, son yıllarda literatürde önemli bir yer edinen refah rejimleri ile aile politikalarını ilişkilendiren çalışmalar ekseninde Türkiye'nin 2000 yılı sonrası aile politikaları açısından hangi refah rejimi içerisine dahil olabileceğini tespit etmektir. Bu tespitin yapılabilmesi için çalışma yöntemi olarak sosyal politika disiplini içerisinde özellikle refah çalışmalarında sıklıkla kullanıldığı görülen çok değişkenli istatistik analiz yöntemlerinden biri olan kümeleme analizi seçilmiştir. Kümeleme analizi, IBM SPSS 21.0 paket programı kullanılarak OECD Aile Veri Tabanından elde edilen veri seti ile gerçekleştirilmiştir. Aile politikalarına ilişkin seçili değişkenler kullanılarak gerçekleştirilen kümeleme analizi sonucunda Türkiye'nin daha çok Güney Avrupa refah rejimi ülkeleri ile benzeşmekle birlikte, aile politikaları açısından karma bir refah rejimi özellikleri taşıdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The family is considered to be the most important social organization that holds societies together from past to present. Regarded as one of the most important social institutions, the family stands out as an indispensable and irreplaceable institution in any period. Preserving and strengthening this social institution and moving it into the future has been one of the primary goals of every country. In this context, it is seen that many policies have been developed to solve the problems faced by families in different periods and in different countries. This policy area, which is generally referred to as family policies, has emerged to achieve the purpose of eliminating and preventing problems that concern families and increasing family welfare in this direction. In this study, family policies are discussed as policies that directly target the family and fall within the scope of family policies in a narrow sense. In this context, the purpose of this study is to determine in which welfare regime Turkey can be included within the framework of the studies that link welfare regimes and family policies, which have gained an important place in the literature in recent years. In order to make this determination, Cluster Analysis, which is one of the multivariate statistical analysis methods that is frequently used in social policy discipline, especially in welfare studies, was chosen as the working method. Cluster analysis was performed with IBM SPSS 21.0 package program with the data set obtained from the OECD Family Database. As a result of the cluster analysis performed using the selected variables related to family policies, although Turkey's family policies carries a mixed welfare regime characteristics, Turkey has been determined similar with Southern European welfare regime.