Satanic ingreditens in seventeenth century witchcraft debate
Onyedinci yüzyıl cadılık tartışmasında şeytani unsurlar
- Tez No: 64380
- Danışmanlar: DR. CADOC D. A. LEİGHTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tez, Onyedinci yüzyılda İngiltere'de geçen cadılık tartışmaları üzerine bir çalışmadır. Bu çalışma boyunca cadıların şeytanla işbirliği yaptığı üzerine tartışmalara özel bir önem verilmektedir. Şeytani unsurları barındıran cadılık kavramı materyal ve ruhani varlıkların birlikteliğinin ve doğa olaylarının gelişimine toplu halde etki edebileceğini gerektiriyordu. Ruhani güçlerin doğa olayları üzerinde etkilerinin olup olmadığı Onyedinci yüzyılda, İngiltere'de eğitimli çevreler tarafından halihazırda tartışılmaktaydı. Bu göz önüne alındığında, bu çalışmanın amacı cadılık tartışmasını Onyedinci yüzyılın genel atmosferinin bir modeli olduğunu gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Thesis is a study on the witchcraft debates of seventeenth century England. Throughout the study a special emphasis is given to the debate over the existence of alliance of witches with the Devil. This conception of witchcraft including Satanic ingredients imply the togetherness of spiritual and material existence and their cooperation in creating effects upon the natural phenomena. The discussions whether spiritual forces were effective upon natural activity in the world were already existent among the educated circles of seventeenth century England. Having this in mind, the aim of this work is to display the debate on the nature of witchcraft as a microcosm of the general intellectual atmosphere of seventeenth century England. IV