Demokrat Partili yıllarda siyasetin Konya basınına yansıması (1946-1960)
The reflection of politics on the press in Konya during the years of Democrat Party (1946-1960)
- Tez No: 643810
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET TÜRKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 677
Özet
Demokrat Partinin 1946 yılında kurulmasıyla birlikte Türkiye'de Cumhuriyet Halk Partisi karşısında güçlü bir muhalefet ortaya çıkmıştır. 1950 yılında ise Demokrat Parti'nin iktidara gelişiyle birlikte Türkiye'de Cumhuriyet Halk Partisinin uzun süredir devam eden tek parti iktidarı sona ermiştir. Bu tez çalışması 1946-1960 yılları arasında gerçekleşen siyasi olayların Konya basınına yansımasını konu almaktadır. Çalışmamız giriş, dört bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmamızda ana kaynak olarak 1946-1960 yılları arasında Konya'da yayınlanan gazeteler kullanılmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi belgelerinin yanı sıra telif ve tetkik eserlerden istifade edilmiştir. Tezimizin giriş bölümünde Türkiye'de çok partili siyasi hayata geçiş süreci ve Demokrat Parti hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Konya'nın 1946-1960 yılları arasındaki nüfusu, idari yapısı ve Konya basını ele alınarak genel bir panoraması ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde 1946'da Demokrat Partinin kuruluşuyla başlayan ve 1950 yılında iktidara gelişine kadar olan dönemdeki siyasi olaylar, genel ve yerel seçim, parti kongreleri gibi gelişmelerin Konya basınına yansıması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Demokrat Parti'nin iktidarda olduğu dönemdeki siyasi olaylar, seçimler, parti kongreleri, siyasi tartışmalar gibi konuların Konya basınındaki tezahürleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ve sonrasında meydana gelen gelişmelerin Konya basınına yansıması hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen verilere göre genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the foundation of the Democrat Party in 1946 in Turkey, a strong opposition emerged against Republican People's Party. With Democrat Party's coming to power in 1950, long-running one-party state (power) of Republican People's Party ended. This thesis studies the reflection of the political events - through Konya press - that took place between 1946-1960. Our study is consist of an introduction, four chapters and a conclusion part. The newspapers published in Konya between 1946-1960 were used as the main source in our study. In addition we benefited Turkish Presidency State Archives of the Republic of Turkey – Department of Republican Era Archives, as well as. In the introduction part, we gave some knowledge about Democrat Party and the period of Turkey's transition to multi-party political life. In the first chapter, we tried to express a general panorama of Konya by explaining the city's population, political structure and media/press between 1946-1960. In the second chapter, we gave some knowledge about the reflection of the developments - like political events, general and local elections, party congresses - in Konya press from the foundation of the Democrat Party in 1946 to Democrat Party's coming to power in 1950. In the third chapter, we evaluated the reflection of the developments - like political events, elections, party congresses and political discussions - in Konya press during the years in which Democrat Party was in power. In the fourth chapter we studied the reflections of developments in Konya press after during and after May 27, 1960 coup d'état. In the conclusion part, we made a general evaluation using the historical information.