Rezeke edilmiş küçük hücreli dışı akciğer kanserinde patolojik n1 hastalıkta sağkalım analizi
- Tez No: 923995
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK)'nde lenf nodu tutulumu N1, heterojen bir gruptur ve farklı lenf nodu tutulumları prognoz üzerinde ve sağkalımda önemli etkiye sahip olabilmektedir. NSCLC için TNM evreleme sisteminin 8. baskısı, N tanımlayıcısında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ama N1 hastalık durumunda farklı istasyon tutulumlarında farklı sağkalım sürelerinin olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bu yüzden özellikle akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda farklı N1 istasyonları ve sayılarının belirtilmesi sağkalım açısından önem arz etmektedir. Biz de bu çalışmada, 2010-2020 yılları arasında kliniğimizde erken evre akciğer kanseri nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan ve patolojisinde N1 lenf nodu metastazı raporlanan KHDAK hastalarında prognoz ve sağkalım analizi yapmayı amaçladık. Yöntem: İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 2010-2020 yılları arasında KHDAK nedeniyle lobektomi, bilobektomi ve pnömonektomi yapılmış olgulardan nihai patoloji sonucunda patolojik evresi T1- 2N1M0 olanlar çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların yaşam süreleri, doku tanıları, demografik verileri, radyolojik bulguları retrospektif olarak hastane kayıtlarından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 66 hasta dahil edilmiştir ve hastaların 60 (%90) 'i erkek, 6 (%10)'sı kadın idi. Yaş ortalaması 63,7±8,35 olarak bulundu. Hastaların genel sağkalım süreleri incelendiğinde ortalama 59,70 (min:0,10, max:163,00, SD:44,18) ay olarak saptandı. Hastalıksız sağkalım süresi incelendiğinde ortalama 52,04 (min:0,10, max:163, SD:45,24) ay olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Lymph node involvement N1 in Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is a heterogeneous group and different lymph node involvements can have a significant impact on prognosis and survival. The 8th edition of the TNM staging system for NSCLC has made no changes to the N identifier. But in case of N1 disease, studies have shown that there are different survival times in different station involvements. Therefore, specifying different N1 stations and their numbers is important for survival, especially in patients undergoing lung resection. In this study, we aimed to analyze prognosis and survival in NSCLC patients who underwent anatomical lung resection for early stage lung cancer in our clinic between 2010 and 2020 and whose pathology reported N1 lymph node metastasis. Method: Among the cases who underwent lobectomy, bilobectomy and pneumonectomy due to NSCLC at Izmir Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Hospital Thoracic Surgery Clinic between 2010 and 2020, those whose pathological stage was T1-2N1M0 as a result of the final pathology were included in our study. The survival times, tissue diagnoses, demographic data, and radiological findings of the patients were retrospectively examined from hospital records. Results: 66 patients were included in the study and 60 (90%) of the patients were male and 6 (10%) were female. The average age was found to be 63.7±8.35. When the overall survival time of the patients was examined, the average was found to be 59.70 (min: 0.10, max: 163.00, SD: 44.18) months. When the disease-free survival time was examined, the average was found to be 52.04 (min: 0.10, max: 163, SD: 45.24) months. Statistically significant longer survival rates were found in patients with pathological diagnosis of squamous cell carcinoma compared to those with adenocarcinoma, in patients with central tumors compared to those with peripheral tumors, and in patients with occult lymph node metastasis compared to those with obvious lymph node metastasis. Conclusion: In our study, variables such as age, histological type, tumor localization and N1 lymph node involvement type have an impact on survival.