Eskişehir'de sentetik kannabinoid (Bonzai) kullanımına bağlı ölümlerin analizi
  1. Tez No: 643848
  2. Yazar: IŞILAY BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Literatürde sentetik kannabinoidlerin birçok sistemi etkilediği ve ilk kullanımda dahi ölüme neden olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada, ilimizde, sentetik kannabinoid kullanımına bağlı ölümlerin sıklığının belirlenmesi ve tüm adli nitelikli ölümlere oranının saptanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada 1 Ocak 2011 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki adli nitelikli ölümlerden ölüm nedeni sentetik kannabinoid kullanımına bağlı olan olgular çalışma kapsamına alınacaktır. Sentetik kannabinoid kullanımına bağlı ölümlerin, tüm adli nitelikli ölümlere oranı belirlenecektir. Ayrıca olguların yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, aktif olarak çalışma hayatında olup olmadığı, yaşadığı yer gibi demografik verileri de incelenecektir. Çalışmanın kapsadığı 8 yıllık dönemde sentetik kannabinoid nedeniyle toplam 35 kişinin öldüğü belirlenmiştir. Çalışmanın kapsadığı ilk yıl olan 2011'de, sentetik kannabinoid nedenli ölümlerin, tüm adli nitelikli ölümlere oranı, % 0,3 iken, 2016 yılında bu oran % 3,1'e yükselmiş, 2018 yılında tekrar %0,3'e düşmüştür. Toplamda en sık AM-2201 ve JWH-018 isimli sentetik kannabinoidlerin (toplamda, n=21, % 60) ölümle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada sentetik kannabinoidlere bağlı ölümlerin 2016 yılına kadar artış gösterdiği gözlenmiştir. Ancak son 3 yıldır diğer sentetik uyarıcı ve uyuşturucu maddelerin artış gösterdiği bilinmektedir. Sentetik kannabinoidlerde kimyasal olarak yapılabilecek değişiklikler ve ortaya çıkarılabilecek olasılıklar göz önünde bulundurulduğunda bu sentetik maddelerin tanımlanması ve raporlanması için gerekli inceleme, ekipman ve deneyime duyulan ihtiyacın devam edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In literature, there are studies reporting that synthetic cannabinoids affects many systems such as cardiac, respiratory, urogenital, digestive system and cause death even in the first use. In this study, it is aimed to determine frequency of death resulting from use of synthetic cannabinoids and also the rate of forensic deaths in Eskisehir province. In this study, cases in which cause of death is related to the use of synthetic cannabinoids and which are included in forensic deaths that occurred between 1 January 2011 and 31 December 2018, are going to be included in this study.The rate of cases in which deaths result from synthetic cannabinoids to the rate of all forensic deaths is going to be detected. Also, demographic data of the cases such as age, gender, educational status, marital status, working status and residence are going to be examined. Within 8 years-period the study includes, it was determined that 35 people died because of synthetic cannabinoids. In 2011, the first year that the study includes, the rate of deaths resulting from synthetic cannabinoids to forensic deaths was 0,3%, and this rate increased to 3,1% in 2016, and it decreased to 0.3% in 2018. It was noted that SC named AM2201 and JWH-018 (totally n=21, 60%) were mostly related to the death. In this study, it was observed that the deaths associated with synthetic cannabinoids increased until 2016. It is known that the use of other synthetic drugs or stimulants has increased in the last 3 years instead of synthetic cannabinoids. Considering the chemical changes and possibilities that can be revealed in synthetic cannabinoids, it is thought that the need for the examination, equipment and experience required for the identification and reporting of these synthetic substances will continue.