Kronik konstipasyonlu serebral palsili bireylerde postür, uyku, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of posture, sleep, physical activity and quality of life in chronic constipation cerebral palsy individuals
- Tez No: 643854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, kronik konstipasyonlu Serebral Palsi (SP)'li bireylerde postür, uyku, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı.Çalışmaya SP tanılı, 3-18 yaşları arasında 81 birey katıldı. Rome IV kriterlerine göre konstipasyonu olan ve olmayan 2 grup oluşturuldu. Kaba motor fonksiyon seviyesi“Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS)”, motor fonksiyon“Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (KMFÖ-88)”, fonksiyonel bağımsızlık seviyesi“Pediatrik Foksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (PFBÖ)”, spastisite“Modifiye Ashwoth Skalası (MAS)”, dışkı özellikleri“Bristol Kaka Skalası (BKS)”, postür“Omurga Düzgünlüğü ve Normal Eklem Hareketi (ODNEH)”, konstipasyon varlığı ve şiddeti“Modifiye Kabızlık Değerlendirme Skalası (MKDS)”ve“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ)”, uyku kalitesi“Çocuklarda Uyku Formu (ÇUF)”, fiziksel aktivite seviyesi“Fiziksel Aktivite Skalası (FAS)”ve yaşam kalitesi“Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate posture, sleep, physical activity and quality of life in individuals with chronic constipation Cerebral Palsy (CP).The study included 81 individuals diagnosed with CP, 3-18 years of age and 2 groups with and without constipation according to Rome IV criteria. General motor impairment levels with“Gross Motor Function Classification System (GMFCS)”, motor functions with“Gross Motor Function Measurement (GMFM-88)”, functional independence levels“Functional Independence Measurement (WeeFIM)”, spasticity“Modified Ashworth Scale (MAS)'', posture characteristics ”Spinal Aligment and Range of Motion Measurement (SAROMM)“, with stool characteristics ”Bristol Stool Form Scale (BSFS)“ the presence and severity of constipation with the ”Modified Constipation Assessment Scale (MCAS)'' and“Constipation Severity Scale (CSS)”, sleep quality with“Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ)”physical activity level“Physical Activity Scale (PAQ)”and life quality was evaluated with“Pediatric Quality of Life Inventory (PEDsQL)”.