Alzheimer hastalarının fonksiyonel kapasitesinin ve bakım verenin duygusal zekâ düzeyinin bakım verme yükü ile ilişkisi
Relationship of the alzheimer patients' functional capacity and the caregiver's emotional intelligence level with the caregiving burden
- Tez No: 643855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİŞLİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Alzheimer Hastalığı'nda (AH), evrelere göre farklı klinik tablolar sergileyen hastalık süreci, hasta ve bakım verenin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Hem hastaya hem bakım verene özgü bakım verme yükünü arttıran birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı AH tanısı konulan hastaların fonksiyonel kapasitesinin ve bakım verenin duygusal zekâ düzeyinin bakım verme yükü ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalaması 79.14±6.27 yıl olan 35 AH'li hasta ve yaş ortalaması 53.34±8.99 yıl olan 35 bakım veren dâhil edildi. AH'li hastaların ve bakım verenlerinin demografik bilgilerinin yanı sıra bakım verme yükünü etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik veriler kaydedildi. Çalışmaya dâhil edilen AH'li hastaların fonksiyonel kapasitelerini değerlendirmek için Alzheimer Hastalığı'nda İşbirliği Çalışması Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (AHİÖ-GYA), bakım verenlerin duygusal zekâ durumlarını sorgulamak için Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği (SDZÖ) ve bakım verme yükünü sorgulamak için Bakas Bakım Verme Etki Ölçeği (BBVEÖ) kullanıldı. AH'li hastaların AHİÖ-GYA skorlarının 20.05±22.44 ve gruplar arasında farkın olduğu saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The disease process, which exhibits different clinical features according to its stages, adversely affects the patient's and caregiver's quality of life in Alzheimer's Disease (AD). There are many factors specific to both the patient and caregiver, increase the caregiving burden. The aim of this study was to investigate the relationship of the functional capacity of AD diagnozed patients and the caregivers' emotional intelligence level with caregiving burden. Thirty-five AD patients with mean age of 79.14±6.27 years and 35 caregivers with mean age of 53.34±8.99 years, participated to the study. Data about factors thought that could affect caregiving burden recorded, in addition to participants' demographic information. To assess the functional capacity of individuals with AD Alzheimer's Disease Cooperative Study Activities of Daily Living Inventory (ADCSADL), to question caregivers' emotional intelligence Schutte Emotional Intelligence Scale (SEIS), and for caregiving burden Bakas Caregiving Outcomes Scale (BCOS) used.