Söz varlığı ve sözcük öğretimi öğretimi üzerine yapılmış lisansüstü tezlerin değerlendirilmesi (Ortaokul düzeyi)
Evaluation of postgraduate thesis on vocabulary and vocabulary teaching (Secondary school level)
  1. Tez No: 643885
  2. Yazar: EKREM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR İPEK EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkçe eğitimi alanında söz varlığı ve sözcük öğretimi üzerine yapılmış ortaokula yönelik lisansüstü tezleri incelemek ve bu tezlerin alana olan katkısını ortaya koymaktır. Çalışmanın veri kaynağını 1981-2018 yılları arasında yazılan ve Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanından ulaşılabilen ortaokula yönelik lisansüstü tezler oluşturmaktadır. Tarama yöntemiyle elde edilen veriler doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmada söz varlığı ile yapılan lisansüstü tezler; programlarına, yıllarına, enstitülerine, konularına, örneklem/çalışma grubuna, yöntemlerine, sonuç ve önerilerine göre incelenmiştir. Çalışmanın sonucun-da söz varlığı ve sözcük öğretimi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin daha çok yüksek lisansta yoğunlaştığına, sosyal bilimler enstitüsünde bu konuyla ilgili daha fazla çalışma yapıldığına, en çok araştırılan konuların öğrencilerin yazılı kelime hazinesi tespiti ve ders kitaplarının kelime hazinesi tespiti olduğuna, örneklem/çalışma grubu olarak en fazla 5. sınıf ve ders kitaplarının seçildiğine ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmanın sonucunda; yapılan tezlerde en fazla tarama modeli kullanıldığı, veri analizi olarak en fazla doküman analizi yapıldığı ve veri toplama aracı olarak en fazla kompozisyon kullanıldığı görülmüştür. Tezler sonuç ve önerilerine göre de incelenmiş olup ulaşılan sonuçların ders kitapları ve öğrenci yazılı anlatımlarındaki söz varlığını tespit etmede yoğunlaştığı görülmüştür. İncelenen tezlerde ders materyallerinin nitelik olarak söz varlığını geliştirmeye yönelik arttırılması ve okuma alışkanlığını geliştirmeye yönelik etkinlikler yapılması sıklıkla önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine post-graduate thesis for secondary school on vocabulary and vocabulary teaching in Turkish education and to reveal their contribution to the field. The data source of the study constitute post-graduate thesis for secondary school, which were written between 1981-2018 and can be accessed from the National Thesis Center database of the Higher Education Council. The data obtained by the scanning method are examined by the document analysis method. In this study post-graduate thesis about vocabulary; have been examined according to programs, years, according to institutes, subjects, according to sampling/study group, according to methods, according to results and suggestions. As a result of the study, it is concluded that postgraduate thesis related to vocabulary and vocabulary teaching are more concentrated in higher education, further studies have been conducted at the Institute of Social Sciences, the most studied topics are the determination of the written vocabulary of the students and the vocabulary of the textbooks, as well as the 5th grade and textbooks are selected most as the sampling/study group. In addition, as a result of the study it was observed that scanning model was used in theses mostly, as data analysis, document analysis was performed and composition was used as a data collection tool mostly. Theses were also examined according to their results and suggestions, and it was understood that the results were concentrated in determining the vocabulary in textbooks and student written expressions. In the theses examined, it is often suggested to increase the quality of course materials to improve vocabulary and to make activities aimed at improving reading habit.