Sağlık sektöründe çalışan personellerin ağır iş yükü ve yaşadıkları psikososyal risk etmenleri
Heavy workload and psychosocial risk factors of people working in the HEALTH sector
- Tez No: 643976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sağlık sektörü birçok meslek grubunu bünyesinde barındırmakla beraber, fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal risk etmenlerine maruziyet durumunun yaşandığı bir çalışma koludur. Psikososyal risk etmenleri diğer risk etmenlerine göre daha çok göz ardı edilen, daha az önemsenen tespit edilmesi bazen çok geç olabilen bir risk etmenidir. Psikososyal risk etmenlerine sebebiyet veren, ağır iş yükü, yönetimsel rollerde yaşanan problemler, kariyer gelişimindeki sıkıntılar, şiddet ve mobbing gibi faktörler; stres, depresyon ve anksiyete, tükenmişlik, madde bağımlılığı gibi psikososyal risk etmenlerini meydana getirmektedir. Bu yaşananlar çalışanın sağlığını bazen fiziksel bazense psikolojik olarak etkilemekte, intihar gibi vakalarla ölümle de sonuçlanabilmektedir. İş hayatında personelin sağlığının dışında işleyişi de hizmetin kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, sağlık çalışanları ve yaşadıkları risk etmenlerine değinilmiş özellikle psikososyal risk etmenleri, bu risk etmenlerine sebebiyet veren ağır çalışma koşulları değerlendirilmiştir. Uygulamada ise, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 2 özel hastanenin personeline anket çalışması yapılmış ve personelin verdikleri cevaplar neticesinde karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS 22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Health Sector which is a work branch where exposure to physical, chemical, biological, ergonomic and psychosocial risk factors is experienced embodies many occupational groups. Psychosocial risk factors are more ignored and less important than other risk factors, and its detection is sometimes too late. Factors that cause psychosocial risk factors such as heavy workload, administrative problems, carier developmental problems, violence and mobbing; it make happened psychosocial risk factors such as stress, depression and anxiety, burnout syndrom and substance addiction. The health of the employee are affected sometimes physical or sometimes psychological theese experiences and also may result in death through cases such as suicide. Becide of the health of the employe, in work process and The Quality of services are affected by the negative way the psychosocial risk factors in the business life. In this study, health workers and risk factors which their experiences especially psychosocial risk factors are mentioned and the heavy working conditions that cause these risk factors were evaluated. In practice, a survey was conducted with the personnel of two private hospitals operating in the province of Istanbul. Comparisons were made as a result of the answers given by the personnel and the results were interpreted. SPSS 22 program was used for statistical analysis.