Dystopia and doppelgangers: The gothic indictment
Distopya ve yansımaları: Gotik eleştiri
- Tez No: 64399
- Danışmanlar: DR. LEONARD KNİGHT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özet Distopya ve Yansımaları: Gotik Eleştiri Ertuğrul Koç İngiliz Edebiyatı Doktora Tezi Tez Yönetmeni: Dr. Leonard Knight Ocak, 1997 Gotik roman tarzı hep yanlış yorumların kurbanı olmuştur: tuhaflıkları için katledilmediği zamanlarda sırf dehşetli tahayüllerinden ötürü göklere çıkarılmıştır. Aslında Gotik“Augustan Çağı”, ya da“İlerleme Çağı”diye adlandırılan, düzene ve estetiğe önem veren“rafine”toplum kültürünün bir yan ürünü ve onun eleştirisidir. Ortaya çıkışının ardında somut bazı sosyal ve tarihi sebepler mevcuttur. Gotik roman tarihi ve toplumsal hataları eleştirirken ilginç bir biçimde felsefi ve dini bir derinliği de içinde barındırır: en gerçek üstü anlatımlarında bile 18 ve 19 yy. Britanya'sının ve onun bireylerinin politik, ekonomik, dini, ahlaksal ve psikolojik çelişkilerine yer verir. Ortaçağ'a ve Katolik inancına karşı olan dengesiz tutumuyla, geleneksel edebiyat motiflerini kullanımındaki fütursuzluğuyla ve inanç sistemleriyle Aydınlanmanının akılcı doktrinlerini bir arada ele almasıyla Gotik, tüm rasyonel ve kutsal öğeleri hiçe sayar. Sonuçta Gotik, hem distopya türü bir hiciv, hem de psikolojik olarak etkili bir“fantezi roman”tarzıdır. Bu tez beş Gotik roman incelemesinden oluşmaktadır: Horace Walpole'un The Castle of Otrantö 'su, Ann Radclife'in The Mysteries of Udolphdsu, Matthew Lewis'in The Monku, Charles Maturin'in Melmoth the Wanderer"! ve Mary Shelley'nin Frankensteiriı. Bu eserlerde kullanılan Gotik motifler burjuva toplumunun geçmişle olan bağının kopukluğunu alaycı bir biçimde yansıtmakta; toplumsal çelişkileri (bazısı güncel, bazısı evrensel) en çarpıcı biçimde ortaya koymakta ve bu sorunları da kasten çözümsüz bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract Dystopia and Doppelgangers: the Gothic Indictment Ertuğrul Koç Ph. D. in English Literature Advisor: Dr. Leonard Knight January, 1997 The Gothic genre has been the victim of much misinterpretation: when not savaged for its grotesqueness, it has been praised only for its wilder flights of fancy. However, it was as much a product of the Augustan“Age of Progress”as its decorous counterpart, Sentimentalism. There are specific socio-historical reasons behind its emergence, and a surprising philosophical and theological depth to its indictment of the shortcomings of its age: even at its most fantastic, it shows the political, economic, religious, ethical and psychological dilemmas of eighteenth and nineteenth century British society and its individuals. In its ambiguous attitude towards the Middle Ages and Catholicism, its ludic use of archaic literary motifs, and its juxtaposition of supposedly irrational codes of belief with more modern positivistic post-Enlightenment doctrines, it holds nothing sacred: Gothic is as valuable a form of dystopian satire as it is a psychologically effective form of fantasy. This dissertation has grown out of an analysis of five Gothic novels: Horace Walpole's The Castle of Otranto, Ann Radcliffe's The Mysteries ofUdolpho, Matthew Lewis's The Monk, Charles Maturin's Melmoth the Wanderer, and Mary Shelley's Frankenstein. They best represent the way that Gothic strategies provide a sardonic reflection of bourgeois society and its unacknowledged inheritance; they best convey the tensions (some topical, some universal) which for the most part Gothic deliberately leaves unresolved. IV