Totaliterizm eleştirisi olarak karşı ütopyalar
Dystopias as a criticism of totalitariansm
  1. Tez No: 97409
  2. Yazar: ÖMER RAUF İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Ütopyacı geleneğin son halkası olan“karşı-ütopya”akımı 20.yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. 20.yüzyılın ilk yarısı totaliterizmin yükselişe geçtiği bir dönemdir. Totaliterizmin yükselmesi, beraberinde totaliterizm karşıtı bir söylemi de doğurmuştur. Karşı-ütopyalar bu muhalif söylemle birlikte gelişmiş ve bir muhalefet aracı olarak kullanılmıştır. Totaliter rejimler, klasik ütopyalarda tanımlanan, ideal ülkelerle benzerlikler göstermektedir. Bu nedenle, karşı-ütopyalar totaliter rejimleri eleştirirken aynı zamanda klasik ütopyaları da eleştirmekteydiler. İlk karşı ütopya Yevgeni Zamyatin tarafından yazılan“Biz”adlı romandır; daha sonra Aldous Huxley'in“Yeni Dünya”, George Orvvell'in“1984”ve Ursula LeGuin'in“Mülksüzler”adlı karşı-ütopyaları yazılmıştır. Karşı-ütopyalar, totaliterizmin karakteristik özelliklerini -tek lider, mutlak merkezi iktidar, kollektivizm, özel alana devlet müdahalesi ve ilerleme saplantısı- hayali totaliter rejimler kurarak işlemiş ve bu yolla totaliterizmi eleştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
11! SUMMARY Dystopias were the last part of Utopian tradition. Dystopias emerged at 20.century while totalitarianism was rising. Dystopias borned as a criticism of totalitarianism. Totaliterian regimes had similarities with classical Utopias; therefore, when dystopias ciriticized totalitarianism, they criticized classical Utopias too. First dystopia,“We”, was written by Yevgeni Zamyatin in 1920.“Brave New World”by Aldous Huxley,“1984”by George Orwell and“Dispossessed”by Ursula LeGuin are well-known dystopias. Dystopias included basic features of totalitarianism; powerful leader and central government, collectivsm and obssesion of progress. Dystopias created imaginary totalitarian states so that criticized real totalitarian regimes.