Turkey and the European Union after Customs Union a reassessment of the relations
Gümrük Birliği sonrası Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinin yeniden değerlendirilmesi
- Tez No: 64400
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu kez Türkiye-AB ilişkilerini yeni ve değişik bir yaklaşım ile incelemektedir. Birinci bölüm ilişkilerin gelişimine eleştirel bir gözle yaklaşmaktadır. İkinci bölüm 1996 başlarında yürürlüğe giren Gümrük Birliği antlaşması öncesi görüşmeleri ayrıntılı olarak gözden geçirmektedir. Bu çalışmada iki değişik yaklaşım sunulmaktadır. Birinci olarak, ilişkileri düzenleyen yeni kontratın çerçevesi analiz edilmektedir. İkinci olarak bu kontratın iki taraf iç dinamikleri açısından çıkarları ne ölçüde tatmin ettiği sorgulanmaktadır. Bu kapsamda Yunanistan ve Avrupa Parlemantosunun oynadığı role özel önem verilmektedir. Her ikiside AB'nin Türkiye'ye yönelik gündemini belirlemekte önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKEY AND THE EUROPEAN UNION AFTER CUSTOMS UNION - A REASSESSMENT OF THE RELATIONS - Michael Niklas Wech Department of Political Science and Public Administration Supervisor Prof. Dr. Ahmet Evin Co-Supervisor: Asst. Prof. Dr. Meltem Müftüler January 1997 This thesis reexamines Turkey-EC relations. The first section analyzes the factors which inflict upon the development of the relations. The second section puts under close scrutiny the negotiations that led to the coming into force of a Customs Union in the beginning of 1996. Two different approaches are presented. An institutionalist analysis examines the contractual framework which from now on defines the relations. It is asked whether the institutional framework reflects patterns of interest in a balanced way. A liberalist analysis approaches the negotiation process from a different angle. It adresses the question as to what extent the level of interest convergence laid down in the institutional framework can be traced back to internal dynamics on both sides. Particular attention is devoted to the role of Greece and the European Parliament. Both sides have emerged as important“agenda-setters”in the EU's policy towards Turkey. A final chapter concludes that the relations are characterized by an unequally balanced reflection of each other's interests, which prevents stable and uninterrupted cooperation.