Gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe sermaye maliyeti (2011-2015)
The cost of capital for reic sector (2011-2015)
  1. Tez No: 644023
  2. Yazar: ALPER BÖCEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRMAN TEVFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı(GYO) sektörü şirketlerinin sermaye maliyetini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm teoriye yönelik olup diğer üç bölüm ise uygulamaya dönüktür. Birinci bölümde, önde gelen sermaye yapısı teorileri ve sermaye yapısını etkileyen etmenler incelenmiştir. İkinci bölümde, sermaye maliyeti konusu incelenmiş ve borç maliyetine ilişkin hukuki çerçeve ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, GYO sektörü ve GYO'lara ilişkin hukuki çerçeve ifade edilmiş ve hesaplamaya konu olan şirketler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, ilgili şirketlere yönelik sermaye maliyeti hesaplamaları yapılmıştır. Beşinci bölümde, Borsa İstanbul(BIST)'a kote edilmiş otuz bir şirketin sermaye maliyeti konusuna bakış açısını ve uygulamalarını gözlemeyi amaçlayan ankete yer verilmiştir. Anket sonuçları, şirketlerin sermaye maliyeti hesaplaması konusunda genellikle olumlu tavra sahip olduklarını, sermaye maliyetini yatırım kararlarında destekleyici veri olarak kullandıklarını, kur dalgalanmalarının borç maliyetlerini etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, GYO şirketlerinin öncelikle önem verdiği konuların faiz oranları seviyesi, finansal borç seviyesi ve pay senetlerinin fiyatı olduğu anlaşılmıştır. Altıncı bölümde, tez çalışmasına yönelik istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu çalışma sonucu elde edilen bilgiler, sektöre yol yösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study consists of six sections. The first three sections are about theory and the others are about application. Besides it accomplishes for the purpose of determining the cost of capital about specified Real Estate Investment Company(REIC) Sector Companies for 2011-2015 period. In the first section; the outstanding theories of capital structure and the determinants of capital structure are examined. In the second section; the cost of capital and legal framework relative to the debt cost are examined. In the third section; REIC Sector, legal framework relative to REIC and the companies which are figured their cost of capital are expressed. In the fourth section; The cost of capital are figured for related companies. In the fifth section; The questionnaire which expresses the point of view about the cost of capital and figuring applications of thirty-one companies quoting at BIST is examined. In the result of the questionnaire, it is found out that, the companies have usually positive point of view about the cost of capital, but they use it as supporting tool for investment decisions, currency risk affects their debt cost and they care about interest rates, financial debts and share price with priority. In the sixth section; The statistical analyses are realized about this study. The study results guide for REIC Sector.