Belediyelerde hizmet pazarlaması ve belediye hizmetlerinden yararlanan vatandaşların memnuniyet algılarının ölçülmesi 'Esenyurt Belediyesi üzerine bir inceleme'
Service marketing in municipalities and municipal services employing citizens satisfaction measurement of perception 'a review on The Municipality of Esenyurt
  1. Tez No: 644028
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ARZU AZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Her geçen gün önemini artıran yerel yönetimlerin vatandaşlara sundukları hizmetler ve bu hizmetlerin kalitesi çok önemlidir. Yönetimleri seçimle iş başına gelen belediyeler ülkemizin yönetim yapısı içeresinde çok önemli bir yere sahiptir. Yerel yönetimler karar alma süreçlerinde bağımsızlardır. Bu çalışmada Belediyelerin sundukları hizmetlerin pazarlanması ve belediyelerden hizmet alan vatandaşların memnuniyet algılarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. Çalışma İstanbul ili Esenyurt ilçesinde ikamet eden ve Esenyurt Belediyesinden hizmet alan 1000 vatandaşa anket yöntemiyle sorulan soruların analiz edilerek değerlendirilmesini içermektedir. Çalışma ile Esenyurt Belediyesinin sunduğu hizmetlerin vatandaş gözünde ne durumda olduğu, vatandaşların bu hizmetlerden memnun olup olmadıkları ve sunulan hizmetlerden haberdar olup olmadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma için altı temel hipotez belirlenmiş ve bunlar SPSS 22 İstatiksel analiz programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulandığı alanlar Esenyurt ilçesi ve ilçede bulunan kırk üç mahalle, Esenyurt Belediyesi spor merkezleri, etüt merkezleri ve belediye kültür merkezleridir. Bu alanların seçilmiş olmasının nedeni ise direk olarak belediye hizmetlerinden yararlanan vatandaşların belediye hizmetleri ile ilgili düşünce ve algınlarının sağlıklı olarak analiz edilmeye çalışılmasıdır. Yapılan istatiksel analiz testleri sonucunda çalışma için hazırlanan altı hipotezden beş tanesinin kabul bir tanesinin ise ret edildiği görülmüştür. Sunulan belediye hizmetleri ile çalışmaya katılan katılımcıların yaşları arasında anlamlı bir ilişki yoktur hipotezi ret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The services provided by local administrations that increase their importance day by day and the quality of these services are very important citizens. Municipalities administration whose take office by election have a very important place in the management structure of our country. Local governments are independent in making decision processes. In this study, it is aimed to market the services offered by the municipalities and to measure the satisfaction perceptions of the citizens receiving services from the municipalities. The study includes analyzing and evaluation using by questionnaire method for 1000 citizens who live in the district of Esenyurt and receive service from Esenyurt Municipality. Working with Esenyurt it was With this study , to determine how these provided municipality services in the opinion of the citizens, whether the citizens are satisfied with these services and whether they informed about of these services provided. Six basic hypotheses were determined for the study and these were analyzed by the SPSS 22 statistical analysis program. The areas where the study is applied are; Esenyurt district, the 43 neighborhoods in Esenyurt district, Esenyurt Municipality sports centers, research(etude) centers and municipal cultural centers. The reason for choosing these areas is that; tried to be analyzed in a healthy way the citizens ideas and perceptions of services who get benefits directly from the municipal services are tried to be analyzed in a healthy way. As a result of these statistic alanalysis tests, in the total 6 hypothesis were used and 5 of these tests accepted ,other one test was rejected The hypothes was rejected which is about there is no significant relationship between the provided municipal services and the ages of the participants in the study.