Belediyelerde hizmet pazarlaması ve üniversite öğrencilerinin eğitim hizmetlerine yaklaşımı üzerine bir araştırma
Service marketing and a survey on educational services in municipalities
  1. Tez No: 219691
  2. Yazar: GAMZE ÇİFTÇİBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Demokratik yaşamın bir parçası olan belediyeler, kar amacından ziyade yöre halkına hizmet götüren kuruluşlardır. Hızlı gelişmeye ayak uydurmaya çalışan belediyeler, kanunların izin verdiği ölçüde birçok hizmeti halka sunarlar. Ayrıca belediyeler üstünde, siyasi grupların ve kamuoyunun baskısı olması ve oy faktörü bu kuruluşları daha dikkatli ve etkin hizmet sunmaya zorlar. Belediyelerin bu zor şartlar altında sadece hizmet üretmesi yeterli değildir. Bu nedenle çalışmada belediyelerde hizmet pazarlaması konusu incelenmiştir.Bu tezde; Belediyecilikte eğitim hizmetleri araştırılmış ve genç tüketicilerin bu hizmetlerden haberdarlık ve yararlanama dereceleri belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve anket yöntemi uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin belediyenin eğitim hizmetleri ile ilgili görüşlerinin tespit edileceği yedi soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara' daki Gazi Üniversitesi'nde okuyan 19-24 yaş arasındaki gençler oluşturmaktadır. Çalışmada 388 adet anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler frekans analizi, T testi ve F testi yapılarak tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin yarıdan fazlası birçok eğitim hizmetinden tamamen habersizdir. Ancak haberdar olan küçük bir kısım da yaralanma şeklini bilmektedirler. Haberdar olup da yararlanma şeklini bilmeyenlerin oranı çok düşüktür. Ayrıca eğitim hizmetlerinin çoğundan yaralanma oranı çok düşüktür. Katılımcılar sağlık hizmetlerine yönelik eğitim hizmetini en önemli eğitim hizmeti olarak kabul etmişlerdir. Bunu takip eden hizmetler ise eğitim seminerleri ve İngilizce eğitimleridir.
Özet (Çeviri)
The municipalities which are a part of democratic living are the establishments that serve the people of district rather than profit. The municipalities which tries to adjust the fast development present a lot of services for the people under the Laws. Furthermore, the political groups? and public opinions? keeping down the municipalities and the factor of vote make these establishments serve more effectively and more carefully. It is not sufficient for the municipalities to produce only service under these difficult conditions. For this reason, in this study, the topic of marketing service at the municipalities has been searched.In this thesis, it has been tried to research the educational services at the municipality and to determine aware of the youth educational services, and to determine how they obtain them. In the research, as the technique of data collection, literature investigation on the subject has been carried out, and survey method has been applied. The survey consisting of seven questions has been performed through face to face interview to determine the opinion of the university students concerning the educational services of the municipality. The universe of the research is included by 19 -24 aged young ones attending the Gazi University in Ankara. Totally 388 surveys have been performed. The obtained data has been tabled and commented by performing frequency analysis and key-square test.According to the results of the research, more than the half of the students are completely unaware of very educational services. However, a small group who is aware of them doesn?t know how to benefit from them. The ratio of the ones who are aware but don?t know how to benefit is very low. In addition, of many education sevices the ratio of benefiting is very low. Associations have agreed that the health services as the most important educational service. The other services following this are determined as educational seminars and English.