Liderlik tarzlarının iş doyumu ve örgütsel bağlılık üzerindeki aracılık etkisinin incelenmesi
Examining the mediating effect of leadership styles onjob satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 644053
  2. Yazar: SERAP KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. DUYGU SAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada liderlik tarzlarının iş doyumu ve örgütsel bağlılık üzerindeki aracılık etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. İnsanlar sosyal varlıklardır ve topluluk halinde hareket etmek için bir lidere ihtiyaç duyarlar. Bu noktada pek çok liderlik türünün olduğu ifade edilebilir. Kişilerin davranışları liderin yaklaşımına göre pozitif ya da negatif olarak şekillenmektedir. Aynı zamanda kişinin yaşamını sürdürmek için çalıştığı örgüte olan bağlılığı üzerinde de liderin yaklaşımı önemli rol oynamaktadır. Burada kişi, mensubu olduğu örgüte iyice bağlanabilir ya da devamsızlık yapma veya işten ayrılma niyetine sahip olabilir. Çalışmanın ilk aşamasında literatür araştırması yürütülmüş, ikinci aşamada İstanbul ili Beysan Sanayi Sitesi'nde konumlanmış firmalardan veriler bir anket vasıtasıyla toplanmıştır. Anket sosyo-demografik özellikler, liderlik, örgütsel bağlılık ve iş tatmini bölümleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Elde edilen veriler ile yapılan analizde olumlu liderlik davranışları algısı arttıkça örgütsel bağlılık ve iş doyumunun artığı, liderlik tarzlarının örgütsel bağlılık ve iş doyumu üzerinde aracı etkisinin olduğu, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effect of leadership styles on job satisfaction and organizational commitment was tried to be determined. People are social beings and need a leader to act as a community. At this point, it can be stated that there are many types of leadership. The behaviors of people are shaped as positive or negative according to the leader's approach. At the same time, the leader's approach plays an important role in the individual's commitment to the organization he / she works for. In the first phase of the study, a literature survey was conducted and in the second phase 286 employees were interviewed at Beysan industrial site in Istanbul province. were collected. The survey consists of four sections: socio-demographics, leadership, organizational commitment and job satisfaction sections. In the analysis made with the obtained data, it was concluded that as the perception of positive leadership behavior increases, organizational commitment and job satisfaction increase, leadership styles have an intermediary effect on organizational commitment and job satisfaction.