Borsa İstanbul (BİST) da 2009-2019 yılları arasında işlem gören işletmelerin borç/özkaynak oranları açısından sermaye yeterliliğinin incelenmesi
Investigation of capital adequacy in terms of debt/equity ratios of businesses traded on the Istanbul Stock Exchange (BIST) between 2009-2019
  1. Tez No: 644054
  2. Yazar: MEHMET SAFA KÜÇÜKYAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ONUR VİGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren firmaların son 10 yılda öz kaynak ve yabancı kaynak bileşimlerinin incelendiği bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki şirketlerin öz kaynaklarının yeterli olup olmadığının tespiti, şirketlerin ekonomik dalgalanmalardan hızlı bir şekilde etkilenip etkilenmediğini ve bu nedenle ekonomik büyümeye olumlu, olumsuz katkılarının tespit edilmesidir. Öz sermayenin yeterliliği, firmanın iflas ve konkordato riskini azaltmaktadır. Bu nedenle öz sermayenin ölçülmesi ve yeterliliğinin belirlenmesi ekonomik istikrara olumlu şekilde etki sağlayacaktır. Araştırmada BİST endeksinde yer alan 26 şirketin 2009-2019 yıllarına ait verileri SPSS26 programında analiz edilmiştir. Analizlerde şirketlerin öz kaynak ve yabancı kaynak dağılımları grafiklerle verilmiş, yıllara göre kaynaklar arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda firmaların 2009-2015 dönemi öz kaynaklarında istikrarlı artışların meydana geldiği, genel olarak 2015-2016 döneminde öz kaynak ve yabancı kaynakların kısmen azaldığı görülmüştür. İncelenen bütün firmaların dönem başına göre dönem sonu öz kaynak ve yabancı kaynakları artış göstermiştir. Dönem başında firmaların kaynakları büyük ölçüde öz kaynak iken dönem sonunda yabancı kaynak oranının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, which examines the equity and foreign resource combinations of companies operating in Borsa Istanbul in the last 10 years, is to determine whether the equity capital of companies in Turkey is sufficient, to determine whether companies are quickly affected by economic fluctuations and therefore their positive and negative contributions to economic growth. is to be done. The adequacy of equity capital reduces the risk of bankruptcy and bankruptcy of the firm. Therefore, measuring equity capital and determining its adequacy will have a positive effect on economic stability. In the research, the data of 26 companies in the BIST index for the years 2009-2019 were analyzed in the SPSS26 program. In the analysis, the distribution of equity and foreign resources of the companies are given in graphics, and the relations between the resources according to the years are examined by correlation analysis. As a result of the analyzes made, it was seen that there were stable increases in the equities of the companies in the 2009-2015 period, and that the equity and foreign resources decreased partially in the 2015-2016 period in general. Compared to the beginning of the period, end-of-period equity and foreign resources of all firms examined increased. At the beginning of the period, while the resources of the firms were mostly equity, at the end of the period, it was determined that the ratio of foreign resources was higher.