Liderlik tarzlarının bağlılık, tatmin ve işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü: Yiyecek ve içecek departmanları çalışanları üzerinde bir araştırma
The mediator role of organizational trust in the effect of leadership styles to commitment, satisfaction and intention to leave: A research in employees of food and beverage departmants
  1. Tez No: 671186
  2. Yazar: ALEV SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde tüm sektörlerde yaşanan hızlı gelişmeler ve artan rekabet baskısı, hizmet sektöründe ve özellikle yiyecek ve içecek bağlamında kendini göstermiş ve bireyin satın alma sürecinde en önemli unsur olan çalışan faktörünün, dolayısıyla da örgüt-çalışan ve yönetici-çalışan ilişkilerinin buna göre yeniden düzenlenmesini bir zorunluluk hâline getirmiştir. Bu kapsamda çalışan performansı yardımıyla müşterinin elde tutulması ve satışların artırılması mümkün gözükmektedir. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada“otel işletmelerindeki yiyecek ve içecek çalışanlarının algıladıkları liderlik tarzlarının onların tatmin, duygusal bağlılık ve işten ayrılma niyetleri üzerinde ne ölçüde etkili olduğunun ortaya konulması, ayrıca bu etkide algılanan örgütsel güven ortamının aracı etkiye sahip olup olmadığının da belirlenmesi amaçlanmıştır”. Bu amaçla öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ve daha sonra hipotezleri test etmek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Basit Regresyon Analizi sonuçlarına göre hem araçsal hem de katılımcı liderlik; örgütsel güveni, duygusal bağlılığı, iş tatminini anlamlı ve pozitif; işten ayrılma niyetini anlamlı ve negatif olarak etkilemektedir. Örgütsel güven, duygusal bağlılığı ve iş tatminini anlamlı ve pozitif; işten ayrılma niyetini anlamlı ve negatif olarak etkilemektedir. Çoklu Regresyon Analizi sonuçlarına göre; hem araçsal hem de katılımcı liderliğin duygusal bağlılığa; iş tatminine; işten ayrılma niyetine etkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü vardır.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid developments and increasing competitive pressure in all sectors have manifested themselves in the service sector, especially in the context of food and beverage, and it becomes a necessity to rearrange the employee factor, which is the most important element in the individual's purchasing process, and therefore the organization-employee and manager-employee relations accordingly have brought. In this context, it seems possible to retain customers and increase sales with the help of employee performance. In this study, which was planned to be carried out in this context, it was aimed“to reveal the effects of the leadership styles perceived by food and beverage employees in hotel enterprises on their satisfaction, affective commitment and their intention to leave, and also to determine whether the perceived organizational trust environment has a mediating effect on these ones”. For this purpose, firstly validity and reliability analyzes and then correlation and regression analyzes were performed to test the hypotheses. According to the results of Simple Regression Analysis, both instrumental and participatory leadership have a meaningful positive effect upon organizational trust, affective commitment, job satisfaction; and have a meaningful negative effect on the intention to leave. Then, organizational trust has a meaningful positive effect upon both affective commitment and job satisfaction; and also have a meaningful negative effect on the intention to leave. According to the results of Multiple Regression Analysis; organizational trust has a mediating role in the effects of both instrumental and participatory leadership upon affective commitment; job satisfaction; and the intention to leave.