Örgütsel ve yönetsel düzeyde motivasyon kavramı ve teorileri
Motivation concept and theories at organizational and managerial level
- Tez No: 644064
- Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz iş hayatında şirketler yüksek verimle ilerlemek ve büyümek istemektedirler. Bu hedefte şirketlerin ellerinde tuttuğu en önemli sermaye çalışanlarıdır. Şirket içinde yetişmiş örgüt kültürüne uyum sağlamış yüksek performanslı çalışanlar şirketin büyümesine katkı sağlarlar. Bu iş gücünün devamlılığı ise çalışanların motivasyonu ve örgütsel bağlılığı ile yakından ilişkilidir. Modern yönetimsel yaklaşımlar ve çalışan ilişkilerinin yönetimi ile çalışanların örgütsel bağlılığını arttırmak şirketlerin temel yönetimsel işlevlerinden olmuştur. Tarihsel çerçeve içinde, yönetsel düşünce dört modelde incelenmiştir. Bunlar, klasik örgüt yaklaşımı, insan ilişkileri yaklaşımı, davranışçı yaklaşım ve davranışçılık sonrası dönemdir. Klasik örgüt anlayışı, iş ortamındaki psikolojik ve sosyal faktörler ihmal ederek motivasyonun tek kaynağını maddi teşvikler olarak görmektedir. İnsan ilişkileri anlayışı, klasik anlayışın göz ardı ettiği sosyal ve psikolojik ihtiyaçların varlığını kabul etmektedir. Davranışçı yaklaşım hem klasik anlayışın rasyonel modelini hem de insan ilişkileri anlayışının sosyal modelini ele alarak uzlaşmacı bir şekilde ortaya çıkmıştır. Literatürdeki örgütsel değişme ve yönetimsel geliştirme konusuyla ilgili çalışmalar gözden geçirildiğinde, etkili motivasyon gelişiminin gerçekleşebilmesi için grup kültürünün kritik bir güce sahip olduğu belirtilmektedir. Okul gelişimi sürecinde kültür değişmesi de söz konusu olmaktadır Toplumsal yaşam biçimi şeklinde tanımlanabilen kültür toplumdan topluma farklılık gösterir. Her toplum kendi kültürünü oluşturur. Her toplumun kendine has bir kültürü olduğu gibi, o toplumdaki örgütlerin de özgün kültürlerinin olması kaçınılmazdır ve bu kültür örgütte çalışan bireylerin davranışlarını şekillendirir bir örgüt kültürü içinde gelişir ve büyür. Eğitim örgütlerinde görülen kendine has kültür, öğretmenlerin davranışlarını şekillendirmektedir. Örgütsel bağlılık,“çalışanın örgüt ile ilişkisini yansıtan ve örgütte kalma kararını ifade eden psikolojik bir durum”olarak ifade edilebilir. Her örgüt çalışanlarının bağlılığının artmasını ister. Çünkü örgütüne bağlı çalışanlar problem yaratan değil, problemlere çözüm bulan bireylere dönüştürür. Bu nedenle örgütsel bağlılık örgütün başarılı olmasında en kritik etken olarak görülmektedir. Örgütsel ve yönetsel motivasyonu arttırabilmek için geliştirilen çeşitli motivasyon teorilerinden ya da uygulamalarından yararlanılmıştır. Bu çalışmada da geliştirilen motivasyon teorilerin yönetimsel ve örgütsel motivasyon kavramı üzerindeki etkisi literatür araştırmalarıyla incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, companies want to advance and grow with high efficiency. In this aim, the most important capital employees are companies. High-performance employees who adapt to the organizational culture trained within the company contribute to the growth of the company. The continuity of this workforce is closely related to employee motivation and organizational commitment. Increasing the organizational commitment of employees through modern managerial approaches and management of employee relations has been one of the basic managerial functions of companies. Within the historical framework, managerial thinking has been examined in four models. These are the classical organization approach, human relations approach, behavioral approach and post-behaviorism period. The classical understanding of organization sees the only source of motivation as material incentives, neglecting psychological and social factors in the work environment. The understanding of human relations accepts the existence of social and psychological needs that the classical understanding ignores. Behavioral approach has emerged in a conciliatory manner by considering both the rational model of classical understanding and the social model of human relations understanding. When the studies on organizational change and managerial development in the literature are reviewed, it is stated that group culture has a critical power for effective motivation development. Culture changes in the course of school development. Culture, which can be defined as social life style, differs from society to society. Each society forms its own culture. As every society has its own culture, it is inevitable that the organizations in that society have unique cultures and this culture develops and grows within an organizational culture that shapes the behaviors of individuals working in the organization. The unique culture seen in educational organizations shapes teachers' behaviors. Organizational commitment can be expressed as psikolojik a psychological condition that reflects the employee's relationship with the organization and expresses the decision to stay in the organization ". Every organization wants to increase the commitment of its employees. Because employees connected to their organizations do not create problems, but turn them into individuals who find solutions to problems. Therefore, organizational commitment is seen as the most critical factor in the success of the organization. In order to increase organizational and managerial motivation, various motivation theories or applications were used. In this study, the effects of motivation theories on the concept of managerial and organizational motivation have been tried to be examined by literature researches.