Otel işletmelerinde kullanılan motivasyon araçlarının işgören performansı üzerindeki etkisi: Edirne ili örneği
The effect of motivation tools used in hotel enterprises on the employee performance: The case of Edirne province
- Tez No: 582679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Turizm faaliyetleri otel işletmeciliğinin de bünyesinde bulunduğu ve kişilerin hizmet satın aldığı kapsamlı faaliyetlerdir. Otel işletmelerinin birer hizmet işletmesi olması, bu işletmelerde çalışan işgörenleri son derece önemli bir hale getirmiştir. Motivasyonu yüksek, istek ve beklentileri karşılanmış işgörenin vereceği hizmet kuşkusuz ki o derecede kaliteli olacaktır. Otelde verilen hizmet kalitesi ise doğrudan işgörene bağlıdır. Otel işletmelerinde çalışan her işgören verimli çalışma ve performansını arttırmak için çeşitli motivasyon araçlarına gereksinim duyar. Kişiden kişiye göre ihtiyaçların değişmesi motivasyon araçlarını çeşitlendirmiştir. Bu çalışma motivasyon araçlarının işgören performansına etkisini araştırmayı amaçlamakta ve işgörenlerin motivasyon faktörlerinden olan beklentilerini belirlemek, kişisel özelliklere göre uyumlu motivasyon araçlarının uygulanmasını gerçekleştirmek amacıyla yapılmıştır. Motivasyon araçlarının işgören performansına etkisi açıklanmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde otel işletmelerinde motivasyon kavramı genel tanımı, işgören ve yöneticiler tarafından önemi ve motivasyon teorileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde otel işletmelerinde motivasyon araçları kapsamında ekonomik, psikolojik ve örgütsel motivasyon araçları açıklanmıştır. Ayrıca motivasyon ve işgören performansı arasındaki ilişki tanımlanmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda ulaşılan sonuçlara göre katılımcıların performansını en çok etkileyen faktör ekonomik motivasyon araçları olurken psiko sosyal ve yönetsel faktörlerin de etkisinin olduğu görülmüştür. İşgörenlerin farklı motivasyon araçlarından farklı düzeyde etkilenmeleri motivasyon kavramının kişiden kişiye göre değiştiğini ve performansına yansıdığını ortaya koymaktadır. Motivasyon araçlarından psiko sosyal araçlar performans değişkenine ait özveri boyutlarının üzerinde etkili olduğunu ve bu etkinin iş ortamında hoşgörü ve verimli çalışmayı tetikler nitelikte olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca motivasyon araçlarından olan yönetsel araçların performansın hiçbir boyutu üzerinde bir etkiye sahip olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism activities include hotel management and these are the activities by which people purchase services. The hotel businesses are service companies. For this reason has made the hotel employees extremely important. The service provided by highly motivated employees will be better quality. The quality of service at the hotel depends directly on the employee. Every employee working in a hotel business needs a variety of motivation tools to work efficiently and improve his performance. The change in needs from person to person has diversified the tools of motivation. The change in needs from person to person has diversified the tools of motivation. This study aimed to research motivation tools effect on the hotel employees and want to figure out the hotel employees expectation from motivation factors and aim the application of motivation tools that are compatible with personal characteristics. The effect of motivation tools on employees performance is explained on this research. The research consists of three parts. In the first chapter; has including general definition of the motivation, Importance by employees and managers and motivation theories. In the second part, economic, psychological and organizational motivation tools are explained within the scope of motivation tools in hotel businesses. In addition, the relationship between motivation and employee was defined. According to results that reached by work aim, while most offering factor of participants performance is motivation implements but also it is seen that psycho social and administrative factors have a hug effect. Employees being affected from different motivation implement in different level and that shows concept of motivation differs from person to person and also reflect their performance. One of the tools of motivation, psycho social tools have shown that it is effective on the dimensions of dedication to performance variability and this effect triggers tolerance and productive work in the work enviroment. Furthermore, it is concluded that administrative tools has no any effect on performances level.