Liderliğin cinsiyet ayrımı açısından çalışanlar üzerine etkileri
Effects of leadership on employees in terms of gender discrimination
- Tez No: 644076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde kadınların iş dünyasındaki yeri ve statüsü geçmişe göre yükselmekte ve pekişmektedir. Kadınların liderlik özellikleri erkeklere göre oldukça farklıdır. Katılımcılık, işbirliği, iletişim, çatışma yönetimi ve destekleyici iş ortamı gibi konularda kadın yönetici ve liderlerin örgütsel anlamda çok önemli katkılarının olduğu görülmektedir. Kadınların kendilerine yüklenen toplumsal cinsiyet rollerinden çıkarak,iş dünyasına yeni bir çalışma anlayışı kazandırması bakımından lider ve yönetici olarak katılımları önemli ve değerlidir.Bu çalışmanın amacı liderlik olgusunun cinsiyet bağlamında işgörenler/çalışanlar tarafından algılanması durumunun incelenmesidir. Bu kapsamda kadın yöneticilerin liderlik stilli bakımından; tutum ve davranışıyla örnek olma durumu, karar almada süreçlerindeki tutumu, astlarla olan ilişkileri, işbirliği yapma ve güven verme gibi unsurlar bakımından sergiledikleri davranışlar işgörenlerin bakış açılarına göre analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Şubat-Mart 2021 döneminde 105 kadın ve 92 erkek olmak üzere toplam 197 katılımcı ile İstanbul Esenyurt Üniversitesinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda; kadın liderlerin/yöneticilerin tutumlarının çalışanlarca olumlu karşılandığı, çalışanların kadın lider/yöneticinin astı durumunda olmalarının olumsuz bir yargıya yol açmadığı, erkeklerin kadın lider/yönetici ile çalışmaktan dolayı herhangi bir olumsuz algısının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the place and status of women in the business world is rising and strengthening compared to the past. The leadership characteristics of women are quite different from those of men. It is seen that women managers and leaders have important organizational contributions in matters such as participation, cooperation, communication, conflict management and supportive work environment. The participation of women as leaders and managers is important and valuable in terms of getting out of their gender roles and bringing a new understanding of work to the business world. The aim of this study is to examine the perception of leadership phenomenon by employees / employees in the context of gender. In this context, in terms of leadership style of female managers; It is aimed to analyze the behaviors they exhibit in terms of elements such as exemplary status with their attitude and behavior, attitude in decision-making processes, relations with subordinates, cooperation and confidence, according to the perspectives of the employees. In the period of February-March 2021, a survey was conducted at Istanbul Esenyurt University with a total of 197participants, 105 women and 92 male As a result of the research; It was determined that the attitudes of female leaders / managers were welcomed by the employees, that the employees were subordinates of the female leader / manager did not cause a negative judgment, and that men did not have any negative perception due to working with a female leader / manager.