Primer silyer diskinezi tanılı hastalarda impulse osilometri, akciğer klirensi testi ve solunum fonksiyon testleri sonuçlarının değerlendirilmesi ve hastanın klinik durumu ile karşılaştırılması
Evaluation of the results of impulse osilometry, lung clearance index and respiratory function tests in patients with A diagnosis of primary ciliary dyskinesia and comparing with the patient's clinical state
  1. Tez No: 644125
  2. Yazar: UTKU BATU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA ERDEM ERALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Primer silyer diskinezi (PSD), silyer hareketin kusurlu olmasıyla ortaya çıkan, mukosiliyer hareketin bozulması ile karakterize, genetik bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, PSD tanılı ve hastalığı ve/veya semptomu olmayan, sağlıklı çocuklarda akciğer klirens testi (LCI), spirometri ve impulse osilometri (IOS) testleri yapıp, sonuçları karşılaştırarak, LCI ve spirometri gibi IOS'un da hastalığın tanı ve takibinde kullanılabilecek bir solunum fonksiyon testi olduğunu göstermektir. Çalışmada, Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde izlenen 32 PSD tanılı çocuk ve Hasta Çocuk polikliniğine başvuran 44 sağlıklı çocuğa yer verildi. Çocuklara; LCI, spirometri ve IOS testleri aynı anda yapıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Primary ciliary dyskinesia (PCD) is a genetic disease characterized by impairment of mucociliary movement due to defective ciliary movement. The aim of this study is to perform lung clearance index (LCI), spirometry and impulse oscillometry (IOS) tests in healthy children who have no disease with children with PCD and compare the results to show that it is a valuable respiratory function test that can be used. In the study, 32 children with PSD who were followed up in the Marmara University Pediatric Chest Diseases outpatient clinic and 44 healthy children who were admitted to the child outpatient clinic were included. LCI, spirometry and IOS tests were performed on the sick and healthy children and the results were compared.